Kosova'da Protesto Yürüyüşü

Kosova'da Protesto Yürüyüşü

Kosova'ya Bağımsızlık Tanınması Sürecinin Tıkanmasını Protesto Etmek İçin Binlerce Kosovalı Sokaklara Döküldü. "Kendin Karar Ver Hareketi" Tarafından Priştine'de Tertip Edilen Protesto Yürüyüşünde Kosova Müzakere Heyeti, Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu (Unmık) ve Ahtisaari Paketi Protesto Edildi.

Kosova'da Protesto Yürüyüşü

Kosova'ya bağımsızlık tanınması sürecinin tıkanmasını protesto etmek için binlerce Kosovalı sokaklara döküldü. "Kendin Karar Ver Hareketi" tarafından Priştine'de tertip edilen protesto yürüyüşünde Kosova Müzakere Heyeti, Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu (UNMIK) ve Ahtisaari paketi protesto edildi.

UNMIK ve Kosova Müzakere heyeti aleyhine sloganlar atan göstericiler, Kosova hükümet binasına tuvalet kağıtları attı. Protesto yürüyüşü nedeniyle Priştine kent merkezinde tüm caddeler trafiğe kapatılırken, kamu binaları çevresinde emniyet güçleri tarafından sıkı önlemler alındı. Protesto yürüyüşü çerçevesinde gerçekleştiren diğer bir eylem, şehrin merkezindeki tiyatro binası önünde, temsili olarak başları yerine kabak koyulan Kosova Müzakere Heyeti üyelerinin sandalyelerde oturtulmalarıydı. Önce

kabakların kapakları açılarak, müzakere heyetinin oluşturduğu Kosova liderlerinin temsili olarak beyinleri incelendi, daha sonra kuklalar tekmelendi. Burada bir konuşma yapan Kendin Karar Ver Hareketi'nin liderlerinden Glauk Konjufca, Kosova Müzakere Heyeti'nin aldığı kararların halka zarar verdiğini savundu ve Kosova'nın kendi kaderini referandum yoluyla tayin etmesi gerektiğini belirtti. Daha sonra UNMIK binasına doğru yol alan göstericiler, UNMIK binasının avlusuna Ahtisaari'nin çözüm paketini

temsilen "bu paketi al" yazılı karton kutuyu attı. Eylem sırasında polis binayı koruma altına alırken, göstericilere herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Kendin Karar Ver Hareketi'nin karargahı önünde başlayan ve birkaç bin kişinin katıldığı protesto yürüyüşünde, son dönemlerde kamu binalarından Arnavut bayrağının kaldırılmasını protesto etmek amacıyla, merkezdeki bir binaya dev boyutlarda Arnavut bayrağı da çekildi. Protesto yürüyüşü olaysız şekilde sona erdi.

(EK-OYK-OYK-OK-D)