Kosova'da Olaylı Protestoda Ölenler Anıldı

Kosova'da Olaylı Protestoda Ölenler Anıldı

Priştine'de Dün Düzenlenen Protesto Gösterisinde Polis ile Göstericiler Arasında Çıkan Çatışmada Hayatını Kaybedenlerin Anısına Mum Yakıldı. Dün Savaş Alanına Dönüşen Priştine'nin Merkezindeki Caddede Yakılan Yüzlerce Mum, İlginç Bir Görüntü Oluşturdu.

Kosova'da Olaylı Protestoda Ölenler Anıldı

Priştine'de dün düzenlenen protesto gösterisinde polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmada hayatını kaybedenlerin anısına mum yakıldı. Dün savaş alanına dönüşen Priştine'nin merkezindeki caddede yakılan yüzlerce mum, ilginç bir görüntü oluşturdu.

Akşam saatlerinde toplanan vatandaşlar ile protestoları örgütleyen "Vetvendosje" (Kendin karar ver) hareketi mensupları ellerinde meşalelerle, ölen arkadaşlarına saygıda bulundu. Bu arada ölen göstericilerin sayısı 3'e yükseldi. Gösterilerin ölümlerle sonuçlanması nedeniyle büyük üzüntü içinde olan vatandaşlar, göstericilerin yaralandıkları yerlerde mum yaktı. Polis tarafından gözaltına alınan "Kendin karar ver" hareketi lideri Albin Kurti'nin yokluğunda İHA'ya açıklama yapan hareketin yetkililerinden Glauk Konjufca, mumların yakıldığı yerde insanların özgürlüğünün, özgür düşüncenin ve protesto etme hakkının öldürüldüğünü savundu. "Kendi halkını öldüren bu rejim, yok olmaya mahkumdur" şeklinde konuşan "Vetvendosje" hareketi yetkililerinden Glauk Konjufca, "Niyetimiz, Hükümet ve Meclis binalarına girmek değil, bu binaların önünde toplanarak Kosova liderlerine seslenmekti. Müdahale eden polisin neden bu kadar şiddet kullandığını hala anlamış değiliz" ifadelerini kullandı. Priştine merkezinde sesizlik içinde olayların acısını yaşayan

vatandaşlar, mum yakarak ölenlere saygıyla andı.

Birleşmiş Milletler Kosova Özel Elçisi Martti Ahtisaari'nin Kosova statüsüyle ilgili sunulan öneri paketine karşı "Kendin karar Ver" hareketi tarafından dün Priştine'de düzenlenen protestolarda, göstericiler ile polis arasında çıkan çatışmada onlarca gösterici yaralanmıştı.

(EK-EA-EA-OK-D)