Kosova'da Öğrenci Protestoları

Kosova'da Öğrenci Protestoları

Priştine Üniversitesi Öğrencileri, Kosova'da Yaşanan Son Siyasi Gelişmeleri Protesto Etmek İçin Sokaklara Döküldü. Binlerce Öğrence, Kosova'nın Nihai Statüsünün Belirlenmesi Sürecinin Uzamasından Dolayı İsyan Ederek, Kosova'nın Bölünmesine Karşı Çıktı.

Kosova'da Öğrenci Protestoları

Priştine Üniversitesi öğrencileri, Kosova'da yaşanan son siyasi gelişmeleri protesto etmek için sokaklara döküldü. Binlerce öğrence, Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi sürecinin uzamasından dolayı isyan ederek, Kosova'nın bölünmesine karşı çıktı.

Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi avlusunda toplanan talebelere seslenen protestoların örgütleyicileri, Kosova liderlerinden Kosova'nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün hiçbir şeklide ve hiç kimseyle müzakere edilmemesini istedi. "Kosova'nın bağımsızlığı için kan dökenlere ihanet edilmemeli" diyen protestocular, Kosova'nın bölünmesine şiddetle karşı çıktıklarının altını çizdi. Yapılan konuşmaların ardından yürüyüşe geçen öğrenciler, Priştine caddelerinde "UÇK, UÇK" (Kosova Kurtuluş Ordusu),

"Sırbistan ile konfederasyona hayır", "Arnavutluk ile birleşmeye evet", "Bir ulus, bir bayrak" sloganları attı. Vatandaşların da katılımıyla kalabalıklaşan protestocu grup, Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu (UNMIK) aleyhine de slogan haykırdı.

Polis gözetiminde gerçekleşen ve yaklaşık 2 saat süren protesto yürüyüşü, Priştine Üniversitesi Arnavut Talebeler Birliği tarafından örgütlendi. Protesto yürüyüşü olaysız geçti.

(EK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA