Kosova'da Mehmetçik'ten Toplu Sünnet Şöleni

Kosova'da Mehmetçik'ten Toplu Sünnet Şöleni

Kosova'da Barış ve Huzuru Sağlamanın Yanı Sıra Sosyal Faaliyetlerle de Halkın Büyük Takdirini Kazanan Mehmetçiğin, Kosova'nın Birçok Şehrinde Başlattığı Toplu Sünnet Faaliyetleri Şölen Havası İçinde Devam Ediyor.

Kosova'da Mehmetçik'ten Toplu Sünnet Şöleni

Kosova'da barış ve huzuru sağlamanın yanı sıra sosyal faaliyetlerle de halkın büyük takdirini kazanan Mehmetçiğin, Kosova'nın birçok şehrinde başlattığı toplu sünnet faaliyetleri şölen havası içinde devam ediyor.

Shala, Dragaş ve Gilan şehirlerinin ardından Kosova'nın kuzeyinde Türkler'in de yaşadığı Vıçıtırın şehrinde 5 gün sürecek olan toplu sünnet şöleni, geniş katılımlı şenliklerle başladı. Unutulmaz günlerinden birini yaşayan Vıçıtırın, Kosova Türk Taburu tarafından Türk Kızılayı'nın katkıları ve yerel Çeşme Kültür Sanat Derneği'nin organizasyonuyla düzenlenen toplu sünnet nedeniyle uzun yıllar hatıralardan silinmeyecek bir şölene ev sahipliği yaptı. Şehrin spor salonunda yapılan ve çocuklarının sünnet

törenine katılan veliler, hem heyecanlı hem sevinçliydi. Sünnet olan çocuklar da erkekliğe atılan adımı heyecanla karşıladı. Veliler, Türk Taburu'nun tecrübeli doktorlarının çocuklarını sünnet etmelerinden dolayı son derece memnun olduklarını kaydettiler.

Çocuğunun sünnet heyecanını yaşayan Nercivan Kera, bu organizasyondan dolayı Mehmetçiği kutlayarak teşekkür etti. 2 yaşındaki oğlu Metin Kera ile Türk Kızılayı tarafından sağlanan sünnet kıyafetleri ve ellerinde Türk bayraklarıyla heyecanlı anı bekleyen çocuklar neşeli görünmeye çalıştı. Spor salonunun ameliyathaneye dönüştürülen ikinci katında çocukları sünnet eden Türk askeri doktorlar, zaman zaman çocukları sünnet yatağına kendi elleriyle taşıdı.

Vıçıtırın belediyesine bağlı Liçey köyünden gelen Muhammed Bayrami, sünnet şölenini düzenleyen Türk Taburu'na minnettarlığını dile getirerek, "Bu önemli vecibeyi yerine getirmekte yardımcı olan Mehmetçik'e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Çocuğunun sünnet olmasından dolayı bir hayli heyecanlı görünen Vıçıtırınlı Sema Gubetin ise, "Bu bambaşka bir duygu, ifade edilmesi çok zor. Çok mutluyum. Türk askeri ile Türkiye'ye teşekkürlerimi iletirim" diye konuştu.

Sünnet organizasyonuna katkı sağlayan Türk Kızılayı Balkan Koordinatörü Abdullah Tatlıcı, Kızılayın Kosova'da bu yıl içinde 2 bin 500 çocuğun sünnet ettirilmesini planladığını belirterek, diğer yandan yardım projeleri kapsamında çalışmalarının gıda, eğitim, sağlık ve diğer alanlarda devam ettiğini söyledi. Bu çalışmalarda en büyük desteği veren Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanlığı'na Türk Kızılayı adına teşekkürlerini ileten Tatlıcı, "Kosova halkı yalnız değildir, bizler kardeşiz" mesajını verdi.

5 günlük sünnet organizasyonunda görev alan Vıçıtırın Çeşme Kültür Sanat Derneği Başkanı Agim Kurteş Müftiu ise, görünen manzaradan halkın mutlu olduğunu düşündüklerini ifade ederek, ayrım yapılmadan Arnavut çocukların da sünnet ettirildiği şöleni tertipleyen Türk askeri ve Türk Kızılayı'na teşekkür etti.

Bu arada, çocukların sünnet ettirilmesinden önce katılımcılara halk danslarından oluşan zengin bir program sunuldu. Programa Kosova Türk

Taburu Komutanı Kurmay Binbaşı Kerim Acar ve diğer askeri ile sivil yetkililer katıldı.

Kosova genelinde 16 Ağustos tarihinde başlayan ve 25 Ağustos'ta sona erecek olan toplu sünnet şöleni çerçevesinde Kosova Türk Taburu tarafından 600 kadar çocuk sünnet ettirilecek. Yılbaşından bu yana Kosova genelinde düzenlediği toplu sünnet faaliyetleri çerçevesinde KFOR bünyesinde görev yapan Kosova Türk Taburu'nun uzman doktorları bugüne kadar bin 900 çocuğu sünnet etti. Vıçıtırı'nda 5 gün sonra sona erecek sünnet faaliyetinin sonunda sünnet edilen Kosovalı çocukların sayısı 2 bin 250'ye yükselecek.

Sünnet çalışmalarının maliyeti ise yaklaşık 100 bin

euro.

1999 yılında KFOR bünyesinde Kosova'da görev yapan Türk Taburu, barış ve istikrarı sağlamakla birlikte yerel halka, etnik ayırım yapmadan her çeşit yardımı sunuyor. Türk Taburu yol, okul, sağlık ocakları yapımının yanı sıra geniş çapta insani yardım da yapıyor.

(EK-EA-EA-CC-D)

Kaynak: İHA