Kosova'da Bağımsızlık Heyecanı

Kosova'da Bağımsızlık Heyecanı

Kosova'da Bağımsızlığının İlanı Öncesinde Heyecen Giderek Artıyor. Bağımsızlığın İlan Edilmesini Büyük Bir Sabırsızlıkla Bekleyen Kosovalılar, Bağımsızlığın Kosova'ya Büyük Kazanımlar Sağlayacağına İnanıyorlar.

Kosova'da Bağımsızlık Heyecanı

Kosova'da bağımsızlığının ilanı öncesinde heyecen giderek artıyor. Bağımsızlığın ilan edilmesini büyük bir sabırsızlıkla bekleyen Kosovalılar, bağımsızlığın Kosova'ya büyük kazanımlar sağlayacağına inanıyorlar.

Kosova'da birçok alanda yaşadıkları sıkıntıların bağımsızlıkla ortadan kalkacağına kesin gözüyle bakan Kosovalılar, bağımsızlıkla ekonomiden Avrupa Birliği ile bütünleşmeye kadar önemli düzelmelerin yaşanacığını umut ediyor. Priştine Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Avdi Gashi, birçok alanda durumun düzeleceğinden emin olduğunu belirterek, "Bağımsızlığımızı ilan etmekle her şeyden önce kendi geleceğimiz hakkında kendimiz karar vermiş olacağız. Bu büyük bir kazanımdır. Şimdiye kadar hep

başkaları bizim adımıza karar verdi" ifadelerini kullandı. Bağımsızlıktan hemen sonra belirli güçlüklerin yaşanacağına, her şeyin kolay olmayacağına dikkat çeken Profesör Avdi Gashi, "Dost ülkelerle arzu ettiklerimizi gerçekleştireceğiz. Bunların başında da Türkiye yer alıyor. Türkiye'ye sunduğu yardım ve destekten dolayı müteşekkiriz" şeklinde konuştu.

Polis Amiri Salih Seydiu ise, bağımsızlığın bütün vatandaşların daha sorumlu olmasını gerektirdiğini belirterek, "Geçmişe kıyasla bağımsızlık içinde belirli engeller olmadan gelişmeye çalışacağız. Ancak bu, sorumluca hareket etmemizi gerektirecektir. Ayrıca dostlarımızın yardımına da ihtiyacımız olacak. Bu doğrultuda kendini kanıtlayan dost ülke Türkiye'ye her konuda sağladığı yardımları için teşekkürlerimizi belirtiriz" dedi.

Emekli Necmettin Abazcık isimli vatandaş, Kosova'da herkesin bağımsızlığı sabırsızlıkla beklediğinin altını çizerek, bağımsızlığın ilan edilmesinin ardından ekonominin düzelmesinin, işsizliğin azalmasının, yatırımların gelmesinin mümkün olabileceğini vurguladı. Priştineli Türkler'den Abazcık, Türkiye'nin Kosova'yı her alanda desteklemeyi sürdüreceğinden emin olduğunu söyledi.

Üniversite öğrencisi Emira Poloshka da, bağımsızlığın Kosova'yı Avrupa Birliği'ne yaklaştıracağını, Kosovalı gençlerin de Avrupalı gençlerle eşit olma imkanını yakalama fırsatına erişeceğini umut etttiğini belirtti. Kosovalı Boşnak Ramadan Radonçiç ise, Kosova'da din, dil, milliyet ve ırk farkı gözetmeksizin bağımsızlığın herkese güzellikler getirmesini diledi.

Priştineli Türkler'den Agim Godança ise, bağımsızlığın ilk olarak ekonomiye canlılık kazandırmasını istediklerini ifade etti. Godança, "İşsizlik had safhada, açız. Bağımsızlığın ilk sırada bu sorunu çözmesini bekliyorum" dedi.

Kosovalılar'ın hayallerini süsleyen bağımsızlık, Kosova'da büyük bir ümitle bekleniyor.

(EK-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA