Kosova'da Ahtisaari Paketi Protesto Edildi

Kosova'da Ahtisaari Paketi Protesto Edildi

Kosova'da 'Vetvendosje' (Kendin Karar Ver) Hareketi Tarafından Düzenlenen ve Binlerce Kişinin Katıldığı Protesto Gösterisi Olaysız Geçti.

Kosova'da Ahtisaari Paketi Protesto Edildi

Kosova'da 'Vetvendosje' (Kendin Karar Ver) hareketi tarafından düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı protesto gösterisi olaysız geçti.

Uluslararası başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin Kosova'nın statüsüne ilişkin çözüm önerisine karşıt gösterilere binlerce kişi katıldı. Kosova'nın başkenti Priştine'de gösteriler nedeniyle devlet binaları etrafında sıkı güvenlik tedbirleri alan polis, göstericilerin geçeceği güzergahtaki caddeleri de trafiğe kapattı. Protesto gösterisi 'Vetvendosje' karargahından başladı. Her yaştaki binlerce gösterici ellerinde Arnavut bayrakları ve hareketin lideri, gözaltındaki Albin Kurti'nin fotoğraflarıyla çeşitli pankartlar taşıyarak, Ahtisaari paketine karşıt sloganlar attı. 'UÇK' (Kosova Kurtuluş Ordusu) ve Vetvendosje sloganlarını haykıran göstericiler, Priştine ana caddesinde, 10 Şubat 2007 tarihinde düzenlenen gösterilerde UNMİK polisinin açtığı ateş sonucu ölen 2 gösterici anısına saygı duruşunda bulundu. Ardından da Ahtisaari paketi ve UNMİK karşıtı konuşmalar yapıldı. Daha sonra protestocular Kosova Meclis binası önünde toplandı. Barikat ve polis kordonu önünde yapılan konuşmalar ve haykırılan sloganların ardından Ahtissaari'nin temsili cam kafesli paketi polis önüne atıldı ve cam kafes kırıldı. Polis bu olaya müdahale etmedi. Daha sonra protestocular, caddede yürüyüş yaparak olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu son protesto gösterisinde hem göstericilerin hem de polisin en küçük bir kıvılcım çıkmaması için son derece dikkatli oldukları gözlendi. 10 Şubat 2007 tarihinde 'Vetvendosje' hareketi tarafından yapılan Ahtisaari karşıtı protesto gösterisinde 2 kişi hayatını kaybetmiş, 80 gösterici de yaralanmıştı.

(EK-EA-EA-RO-D)