Kosova'da 6. Uluslararası Sanatla Uyanmak Şöleni

Kosova'da 6. Uluslararası Sanatla Uyanmak Şöleni

Kosova 6. Uluslararası Sanatla Uyanmak Şöleni Etkinlikleri Çerçevesinde, "Yahya Kemal Beyatlı" Konulu Bir Panel Düzenlendi.

Kosova'da 6. Uluslararası Sanatla Uyanmak Şöleni

Kosova 6. Uluslararası Sanatla Uyanmak Şöleni etkinlikleri çerçevesinde, "Yahya Kemal Beyatlı" konulu bir panel düzenlendi.

9 Mayıs tarihinde Prizren'de açılışı yapılan şölenin 5. gününde Grand Oteli salonunda düzenlenen panelde, Türkiye'den yazar Beşir Ayvazoğlu, Makedonya'dan Dr. Sevin Ali, Arnavutluk'tan Cemile Abdiu ve Kosova'dan Prof. Dr. İrfan Morina, ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı'nın hayatı ve çalışmaları hakkında tebliğler sundu, konuşmalar yaptı. Sanatta ve edebiyatta milli değerlere bağlı kalmış olan Üsküp doğumlu büyük şairin kişiliği ve çalışmalarının tüm yönleriyle ele alındığı panel büyük bir ilgiyle izlendi.

Kosova Türk Eşgüdüm Bürosu Müsteşarı Mustafa Sarnıç'ın da hazır bulunduğu panele Kosova'da görev yapan Türkiye kurumları ile Kosova kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile sanatseverler katıldı.

Sanat etkinliklerini Kosova geneline yayan geleneksel 6. Uluslararası Sanatla Uyanmak Şöleni, sanat galerisine dönüştürülen Prizren Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nda Ethem Baymak, Ahmet Hundur, Davut Hamolar, Reşit İsmet Krüezi, Mustafa Asım, Ervin Çatoviç, Funda İyce, Agron P., Ahmet Yeşil, Dimitri Ayoğlu, Gül Dalkıran ve Abaz Dizdareviç'in tablolarından oluşan Balkan ressamları karma resim sergisiyle başladı. Ardından Prizren ve Priştine'de Türkiye'den davet edilen Andelib Musiki Topluluğu'nun "Dinle Ney'den" Türk sanat müziği konserleri, "Adak" adlı belgesel filminin gösterimi ve Elizabeta Koneska'nın "Yörükler" hakkındaki sunumuyla devam etti.

Kosovalı Türklerin en kapsamlı sanat gösterisi olan şölende, konuk yazarlar Yahya Akengin'in "Şiir ve İnsan", Efdaluddin Kılıç, Beşir Ayvazoğlu, Turan Adıyaman ve Özgür Akçı'nın konferansları, Türkiye'den konuk sanatçı Ali Erdoğan'ın "Külahıma Anlat" adlı tek kişilik tiyatro oyunu, Adıyaman ve Akçı'nın ebru sanatı tanıtımları ve Kosova'nın sanat güneşi Prizrenli sanatçı Nevzat Şundo'nun 40. jübile yılı konseri yer alacak. Şölen, 17 Mayıs tarihinde kapanış töreniyle sona erecek.

(EK-OYK-OYK-CC-D)