Kosb 6. Olağan Mali Genel Kurulu

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (Kosb) 6. Olağan Mali Genel Kurulu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın da Katılımıyla Gerçekleştirildi. Toplantıda Konuşan Bakan Çağlayan, "Sosyal Güvenlik Reformu ile Ekonomik Bir Kazık da Engellendi. Günümüzde Artık İki İşçi Bir Emekliye Bakabilmektedir. 5 Yıl Önceki Türkiye ile Şu Anki Türkiye Çok Farklıdır" Dedi.

Kosb 6. Olağan Mali Genel Kurulu

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (KOSB) 6. Olağan Mali Genel Kurulu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Bakan Çağlayan, "Sosyal Güvenlik Reformu ile ekonomik bir kazık da engellendi. Günümüzde artık iki işçi bir emekliye bakabilmektedir. 5 yıl önceki Türkiye ile şu anki Türkiye çok farklıdır" dedi.

Kayseri Ticaret Borsası, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odası, AK Parti İl Başkanlığı ve Valiliği ziyaret eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, daha sonra Kayseri Organize Bölgesi 6. Olağan Mali Genel Kurulu'na katıldı. Hilton Otel Erciyes Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş'ın divan başkanlığını yaptığı genel kurulda ilk önce faaliyet raporu okundu. 2008 yılına ait tahmini bütçenin ve çalışma programının görüşülmesi ve karara bağlanmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (KOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, Kayseri'de yaşanan ekonomik gelişmeler hakkında düşüncelerini dile getirdi. 6 ay önce her yerde eleman açığının olduğunu belirten Hasyüncü, son zamanlarda artık kiralık dükkan ve fabrika ilanlarına rastlamaktan dolayı üzgün olduğunu ifade etti. Bu tür sıkıntıları defalarca yaşadıklarını söyleyen Hasyüncü, bu sorunları hep birlik ve beraberlikle aştıklarını vurguladı. Hasyüncü, "Evet ihracatımız 100 milyar doları aşmış olabilir. Fakat ithalatımızda bununla paralel olarak artmakta. İhracatın özendirilmesi için reklam yapılması şarttır. Reklamlarla ithal malların alımı caydırılmadır. Bu yöntemin alternatifinin olmadığı kanaatindeyim" dedi.

Hasyüncü'nün konuşmasının ardından söz alan AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, bugün işletmelerin başarılı olmaları için iç ve dış unsurlar olduğunu belirterek, bu unsurların o hükümetin katkılarıyla büyültülüp küçülteceğini ifade etti. Yıldız, "Hükümetimiz üzerine düşen görevin fazlasını yerine getirmiştir. Siyasi istikrara sahip çıkmalıyız. İstikrardan faydalananlar sadece AK Parti'ye oy verenler değildir. Zaten sanayicinin siyasetçisi de olmamalıdır" diye konuştu.

Milletvekili Yıldız'ın açıklamalarından sonra kürsüye gelen Bakan Çağlayan, son 5 yılda Kayseri'nin elde ettiği ekonomik başarının göğüslerini kabarttığını kaydederek, "Anadolu Aslanları" diye tabir edilen Kayserili sanayicilerin çalışmalarını takdirle karşıladığını vurguladı. Bakan Çağlayan, "Kayserili sanayicilerin yaptığı başarılı çalışmalar üniversitelerde tez konusu olabilecek düzeydedir. Kayserili sanayicilerin çalışmalarını sürekli takip ediyorum. Kayseri, Türkiye'de devletten teşvik almayan bir şehirdir. Kendi çabasıyla kendine yetebiliyor. Kayseri'nin bir endüstri meslek lisesine ihtiyacı vardır. Eğitimli ve becerikli elemanlar yetiştiren okul, Kayseri sanayisine önemli faydalar sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 5 yıl önce ekonomisinin ne kadar küçüleceği yönünde tahmin yürütüldüğünü dile getiren Bakan Çağlayan, şu an ise ekonomik seviyeyi ne kadar daha yukarıda tutabileceklerinin çalışmalarını yaptıklarının altını çizdi. Türkiye ekonomisinin iyi bir trend yakaladığını vurgulayan Bakan Çağlayan, "Sanayicilerin, ülke ekonomisinin bu kadar iyi seviyeye gelmesi yönünde ciddi faydaları bulunmaktadır. Tamam doğrudur, şu an siyasi trübilansın getirdiği bir boşluk vardır. Türkiye, dünyada yaşanan ekonomik gelişmelerden mutlaka etkilenecektir. Geçtiğimiz günlerde TBMM'den çok önemli tasarılar çıktı. En önemlisi Sosyal Güvenlik Reformu'dur. Bu reformla ekonomik bir kazık da engellendi. Günümüzde artık iki işçi bir emekliye bakabilmektedir. 5 yıl önceki Türkiye ile şu anki Türkiye çok farklıdır" ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda Hasyüncü, Bakan Çağlayan'a bir plaket sundu.

(YS-CC-CC-E)

Kaynak: İHA