Depremde Kos Adası'nda Deniz Seviyesi 70 Santime Ulaştı! Tekneler Böyle Görüntülendi

Depremde Kos Adası'nda Deniz Seviyesi 70 Santime Ulaştı! Tekneler Böyle Görüntülendi

Ege Deniz'inde 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kos'ta 70 santimetreye kadar deniz seviyesi yükselirken tekneler sürüklendi.

Ege'deki 6.6 büyüklüğündeki deprem herkesi korkuttu. Depreme Kos'ta yakalanan Türk tatilcileri feribotla tahliye edilmeye başlandı. Hareket eden feribota ilk etapta 205 Türk vatandaşı bindirildi. Yollarda deniz seviyesinin yükselmesiyle kayıkların sürüklendiği görüldü.

TÜRKİYE'DEN İLK AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, depremde yaşamını yitiren Türk vatandaşının kimliğinin tespit edildiğini duyurdu. Açıklama şöyle:

"Depremde maalesef bir vatandaşımız vefat etmiştir. Kimlik bilgileri tespit edilen vatandaşımızın ailesine ulaşmaya çalışılmaktadır. Bir vatandaşımızın da ağır yaralı olduğu ve Atina'ya nakledilmekte olduğu öğrenilmiştir. Atina Pire Başkonsolosluğumuz bahsekonu vatandaşımızın durumu ile ilgilenmektedir. Diğer bir vatandaşımızın ayağının kırıldığı, hastanede olduğu ve Türkiye'ye dönmek istediği bildirilmiştir. İstanköy Müslümanları Kültür ve Kardeşlik Derneği Dernek Başkanı Kadri Memiş yanında kendisine refakat etmektedir.

200'ün üzerinde vatandaşımızın tahliyesi için çalışmalar devam etmektedir. Liman ve Gümrük binası hasar gördüğü için Bodrum'dan veya Yunanistan'ın diğer bölgelerinden gemi seferlerine izin verilmemektedir. İstanköy Liman Başkanı ile görüşülerek yakındaki bir rıhtıma özel sefer yapılması için izin sağlanmıştır. Başkonsolosluğumuzun koordinasyonunda Bodrum'dan yola çıkan yaklaşık 250 kişilik bir yolcu gemisi İstanköy'e varmıştır.

Vatandaşlarımızı aldıktan sonra Bodrum'a hareket edecektir. Ardından ikinci bir sefer daha yapacaktır.

Depremde İstanköy meydanında bulunan Defterdar Cami'nin minaresinin çöktüğü, karşısında bulunan çeşmenin de kubbesinin zarar gördüğü anlaşılmaktadır.
Yakınları hakkında bilgi almak veya yardım isteyen vatandaşlarımız Dışişleri Bakanlığımızın Çağrı Merkezine (0312-292 29 29) 24 saat ulaşabilirler."

TARİHİ BİNALAR ETKİLENDİ

Gece saat 01.31'de meydana gelen sarsıntıyla Kos'ta birçok bina hasar gördü, deprem özellikle tarihi binaları etkiledi. Uluslararası haber ajanslarının geçtiği fotoğraflarda, tarihi caminin de yıkıldığı görülüyor. Yunan sismoloji dairesi depremin büyüklüğünü önce 6.9 olarak verdi, daha sonra bu 6.2'ye çekildi.

RIHTIMDA BÜYÜK BİR ÇATLAK MEYDANA GELDİ

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras'ın, ilerleyen saatlerde adaya gelmesi bekleniyor.
Yunan televizyonları, büyük bir çatlak meydana gelen rıhtımın görüntülerini ekrana getirdi.
Kos'u çoğunlukla İngiliz tatilcilerin tercih ettiğini aktaran Reuters, adanın merkezindeki kafe ve barların da hasarlı olduğunu bildiriyor.

DENİZ SEVİYESİ 70 SANTİMETREYİ BULDU

Associated Press (AP) ve Reuters, ayrıca tsunamiyle kaplanan sokakların fotoğraflarını da servis etti. Yunan biliminsanları, tsunaminin yüksekliğinin 70 santimetreyi bulduğunu televizyonda açıkladı.

GEÇEN AY 6.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLMUŞTU

Yunanistan'ın Midilli Adası açıklarında geçen ay yine 6.3 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti, bir kişi ölmüştü.

1999 YILINDAKİ DEPREMDE 143 KİŞİ ÖLDÜ

1999'daki 5.9 büyüklüğündeki depremde ise 143 can kaybı kayıtlara geçmişti.