Koronavirüsün hangi yüzeylerde yaşayabiliyor? Coronavirüsün sevdiği ve sevmediği yüzeyler! - Haberler
Haberi Paylaş

Koronavirüsün hangi yüzeylerde yaşayabiliyor? Coronavirüsün sevdiği ve sevmediği yüzeyler!

Haberler.com - Haberler | Gündem

Bilim insanları koronavirüsün hangi yüzeyde ne kadar hayatta kaldığını araştırdı. ABD'li bilim insanlarının yaptığı araştırma sonucu koronavirüs hakkında çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. İşte, coronavirüsün sevdiği ve sevmediği yüzeyler!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve bugüne kadar 4 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs, bilim insanları tarafından derinlemesine inceleniyor. ABD'li bilim insanları, koronavirüsün nesnelerin üzerinde tutunma sürelerini inceledi. Peki, koronavirüsün hangi yüzeylerde yaşayabiliyor?

Yapılan araştırmada koronavirüsün yüzeylerdeki tutunma süresinin 3 sat ile 3 gün arası değiştiği ortaya konuldu. Bu sürede yüzey özelliklerinin yanı sıra sıcaklık ve nem gibi faktörlerin de yer aldığı belirtildi.

Ulusal Sağlık Enstitüleri verilerine göre :

Koronavirüs, kargo kutuları gibi karton yüzeylerde 1 güne kadar yaşayabiliyor.

Koronavirüs, paslanmaz çelik yüzeylerde 3 güne kadar yasabiliyor.

Koronavirüs, bakır yüzeylerde ise 4 saate kadar dayanabiliyor.

Koronavirüs, havada 3 saate kadar yaşayabiliyor.

Koronavirüs, havada 3 saate kadar yaşayabilen virüs, kapı tokmağı ve masa üstü gibi pürüzsüz, gözeneksiz yüzeylerde daha fazla tutunabiliyor.

Para, kumaş ve saç gibi gözenekli yüzeylerde ise daha az tutunuyor.

Tıp dünyasının saygın dergilerinden New England Journal of Medicine'da 17 Mart 2020 tarihinde yeni bir makalenin yayımlandığını belirten İlhan, "Araştırmada, Kovid-19'un paslanmaz çelik yüzeylerde 72 saate kadar canlı kalabildiği belirlendi. Çalışmada, virüs yoğunluğunun bu yüzeylerde yarılanma ömrünün ise 5,6-6,8 saat arasında olduğu ortaya kondu." bilgisini verdi.

Prof. Dr. İlhan, yine benzer araştırmalarda da virüsün diğer yüzeylerdeki tutulumuna ilişkin sürenin belirlendiğini anlatarak, "Araştırmalar, virüsün kağıt üzerinde 4-5 gün (96-120 saat), plastikte 5 gün (120 saat) havada 3 saat, alüminyumda 2-8 saat, korunmak için de sık kullanılan ameliyat eldivenlerinde 8 saat, tahtada ve camda 4 gün (96 saat) kalabildiğini gösteriyor." diye konuştu.

Virüs bulaşında vücuttaki en riskli yerlerden birinin de saç ve sakal olduğuna işaret eden İlhan, "Saç ve sakal, virüsün üremesi için uygun yerlerdir. Bu nedenle saç ve sakalın kısa kesilmesi ve gerekli yerlerde bone kullanılması uygun olacaktır." uyarısında bulundu.

Virüsün çeşitli nesnelerin yüzeyinde ne kadar kalabildiğini de araştıran bilimciler, Koronavirüs'ün kağıt üzerinde en fazla 3 saat kalabildiğini, giysiler ve işlenmiş ahşap üzerinde 2 güne kadar, cam yüzeyde 4 güne kadar, plastik yüzeylerde ise 1 haftaya kadar dayanabildiğini saptadı. Koronavirüs'ün tıbbi maskelerin dış yüzeyinde 7 güne kadar kalabileceğini belirleyen uzmanlar, maskelerin titiz bir şekilde dezenfekte edilmesi çağrısında bulundu.

Ulusal Sağlık Enstitüleri verilerine göre:

Koronavirüs, yüksek nemli, orta sıcaklıklı, düşük rüzgarlı ve sert yüzeyli ortamları daha çok seviyor.

Koronavirüs sıcaklığın artması, virüsün ömrünü de kısaltıyor.

Koronavirüs hakkında yapılan bilimsel araştırmalar yeni olmakla beraber koronavirüüsn kesin tutunma sürelerinin bilinmesi için araştırmaların daha da derinleştirilmesi bekleniyor.

İzmir Gıda mühendisleri odası: Koronavirüs gıdalarda üreyip çoğalamıyor!

Konuyla ilgili bilgilendirmede bulunan İzmir Gıda Mühendisleri Odası"gıda ürünlerinde koronavirüs salgınına rastlanması pek mümkün olmadığını, gıda üreten işletmelerde çalışan personelin hijyen şartlarına uymasının önemli olduğunu" belirtti.

"Virüsler gıdada üreyip çoğalamayan dolayısıyla da gıdaların bozulmasına sebep olmayan mikroorganizmalardır" ifadelerinin kullanıldığı açıklamada "Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, Amerika Gıda ve İlaç Otoritesi ve Amerika Tarım Birimi'nin araştırmaları virüsün gıdalar ile bulaşmadığını ortaya koysa da, virüslerin yüzeylerde belirli süre hayatta kalmasının mümkün olduğu bilinmektedir.Bu sebeple de gıdaların üretilmesi, hazırlanması, depolanması, satışı ve tüketilmesinde iyi hijyen uygulamalarının takip edilmesi önemlidir" denildi.

İzmir Gıda Odası'nın gıda üretimi yapan işletmeler ve çalışanları için uyması gereken kuralları şöyle sıraladı:Üretim öncesinde, sonrasında ve süresince gerektiğinde, çiğ bitkisel ve hayvansal gıdalarla temastan sonra, yemekten önce ve sonra, tuvaletten sonra, evcil ve yabani hayvanlara temas sonrası, çöpe dokunduktan sonra, hasta ziyareti ve refakati öncesi ve sonrası, kesik veya yara tedavisinden önce ve sonra, burun temizliği, öksürme veya hapşırdıktan sonra eller mutlaka akan su ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkaması ve ellerini tek kullanımlık kağıt havlu ile kurulamasıEkipmanların çiğ bitkisel ve hayvansal gıdalara temas ettikten sonra sıcak su ve deterjan ile veya bulaşık makinesinde yüksek sıcaklıkta yıkanması,Üretim, işleme ve tüketim aşamalarında ayırma ve tasnifleme işleminin doğru şekilde yapılması, alışverişte çiğ hayvansal gıdalar ile diğer gıdalar ve gıda olmayan maddelerin birbiri ile temas etmeyecek biçimde ayrı poşetlere konulması,pişmiş ve çiğ gıdaların birbiri ile temas ettirilmemesi, çiğ gıdalarla temas eden tüm malzemelerin uygun deterjan ve sıcak su ile yıkanması gerekiyor.

Havada da yaşıyor

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Princeton Üniversitesi ve UCLA'dan araştırmacılar tarafından yapılan ve The New England tıp dergisinde yayınlanan araştırmada, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19), öksürük veya hapşırık sonrası havada damlacıklar halinde üç saate kadar kalabildiği belirlendi.

Uzmanların virüsün bulaşmasından korunmak için hemfikir olduğu önlemlerse şunlar:

Öksürürken ve hapşırırken mendil ya da dirsek içiyle ağız ve burnu kapamak,

Hasta insanlarla araya en az 1 metre mesafe koymak,

Elleri sık sık su ve sabunla yıkamak, bunlar ulaşılmazsa dezenfektan jelle temizlemek,

Temiz olmayan ellerle ağız, burun ve gözlere dokunmak.

Kovid-19'un yüzeylerde 17 gün yaşadığı ortaya çıktı

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, daha önce yüzeylerde 3 gün yaşadığı tahmin edilen yeni tip koronavirüsün, bundan 5 kat daha uzun süre canlı kaldığını açıkladı.

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yüzeylerde, daha önce açıklanandan çok daha uzun süre yaşayabildiğine dikkati çekerek Japonya ve California'daki yolcu gemilerinde, tahliyeden 17 gün sonra bile kabinlerde virüsün izine rastlandığını bildirdi.

Uzmanlar, Japonya'daki Diamond Princess ve California'daki Grand Princess yolcu gemilerinde, tahliyelerden 17 gün sonra dahi, virüsü kapan ve hastalık belirtisi gösteren ile belirti göstermeyen yolcuların odalarında koronavirüs izleri buldu.

Koronavirüsün hangi yüzeylerde yaşayabiliyor? Coronavirüsün sevdiği ve sevmediği yüzeyler!
Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (23)
zahide:Bu insan oğlu iflah olmaz neden salgın için çin suçlanıyor görünen köy uzakta değildir her ülke tedbirini alsaydı adı üstünde salgın ülkeler savaş için hareket halindeler virüste ortak hedefleri olmalı insan hayatı öncelik
Bİ VATANDAS:ASLİNDA DÜNYA KOMİNİS CİNE DAVA ACMALİ NERDEN CİKTİ BELLİ CİNDEN NEDEN ÖNLEMİNİ ALMADİLAR VE O KADAR KİSİYİ İZİNE CİKARTİLAR VE BU GÜN DÜNYAYA YAYİLDİ BU İS JAPON DEGİL CİN İSİ DAVA ORAYA KESİLMELİ
aaaaa:cindeki gibi insanlar sokakta yere dusmeye baslayinca millet ciddiye alir
500
title