Bilim insanları ilk kez açıkladı: Koronavirüs son salgın olmayacak
BBC

Bilim insanları ilk kez açıkladı: Koronavirüs son salgın olmayacak

10.06.2020 10:27 | Son Güncelleme: 11.06.2020 04:58
Bilim insanları ilk kez açıkladı: Koronavirüs son salgın olmayacak

Liverpool Üniversitesi'nden Profesör Matthew Baylis, son 20 yılda SARS, MERS, Ebola, kuş gribi, domuz gribi gibi salgınların yaşandığını belirterek, "Beş mermiyi atlattık ama altıncısına vurulduk. Ve koronavirüs karşılaşacağımız son pandemi olmayacak" dedi.

Küresel bir krize yol açan yeni tip koronavirüs salgını, uzmanlara göre insanların doğal yaşamla iç içe geçmesiyle ortaya çıktığı ifade ediliyor. Gelecekte yeni pandemilerin ortaya çıkması bilim insanları tarafından ihtimal dahilinde değerlendiriliyor.

İnsanların doğal dünyaya taşması bu süreci hızlandırıyor. Bunu, yeni hastalıkların nerede ve nasıl ortaya çıktığını araştıran küresel sağlık uzmanları söylüyor. Bu uzmanlar çalışmaları kapsamında, vahşi yaşamdaki hangi hastalıkların insanlara geçme riski taşıdığını tahmin etmeye çalışan bir dağılım tanımlama sistemi geliştirdiler.

BİLİM İNSANLARI UYARIYOR

Bu yaklaşımın öncülüğünü, İngiltere'deki Liverpool Üniversitesi'nden bilim insanları yapıyor. Bu gelecekteki salgınlara daha iyi hazırlanmak için girişilen küresel uğraşların bir parçası.

Bilim insanları, "Hastalıkların vahşi yaşamdan insanlara geçeceği ve çabucak tüm dünyaya yayılabileceği mükemmel bir fırtına yarattık." uyarısında bulundu.

"BEŞ MERMİYİ ATLATTIK, ALTINCISINDA VURULDUK"

Liverpool Üniversitesi'nden Profesör Matthew Baylis BBC'ye yaptığı açıklamada son 20 yılda 6 ciddi tehdit yaşadığımızı söyledi. Bunların beşini SARS, MERS, Ebola, kuş gribi, domuz gribi diye sıralayan Baylis, "Beş mermiyi atlattık ama altıncısına vurulduk" dedi.

Baylis, "Ve bu da karşılaşacağımız son pandemi olmayacak, dolayısıyla vahşi yaşamdaki hastalıklara daha yakından bakmalıyız" diye konuştu. Bu yakından incelemenin bir parçası olarak, Baylis ve çalışma arkadaşları, bilinen tüm vahşi yaşam hastalıklarını barındıran büyük bir veri tabanını inceleyebilecek bir tahmini dağılım tanımlama sistemi tasarladı.

Sistem, bilimin tanıdığı binlerce bakteri, parazit ve virüs arasında rakamlar ve etkiledikleri türlerin arasına gömülmüş ipuçlarını tespit ediyor. Daha sonra bu ipuçları, insanlara en büyük tehdidi oluşturanlara dikkat çekmekte kullanılıyor.

Bir patojen, öncelik olarak belirlenince, bilim insanları araştırmalarını salgın yaşanmadan önce bu konudaki önleyici ve tedavi edici çalışmalara yoğunlaştırabileceklerini söylüyor. Baylis "Hangi hastalıkların salgına yol açacağını bulmak bambaşka bir adım, ancak biz bu ilk adımda ilerleme kaydediyoruz" ded

KISITLAMA ÖNLEMLERİNDEN ALINAN DERSLER

Birçok uzman, davranışlarımızın, özellikle de ormansızlaştırma ve çeşitlilik arz eden vahşi yaşam alanlarına taşmamızın, hastalıkların hayvanlardan insanlara geçişini daha sıklaştırdığında hemfikir.

University College London'dan Profesör Kate Jones, "kanıtların genel anlamda, tarım arazileri gibi insanların dönüştürdüğü, daha az biyolojik çeşitlilik barındıran ekosistemlerin, sıklıkla insanların enfekte olma riskiyle ilişkili olduğunu gösterdiğini" söylüyor.

Jones, "Bütün hastalıklarda durum bu değil. Ama belirli kemirgen tipleri gibi, insan müdahalesine en dayanıklı vahşi yaşam türleri, patojenlere ev sahipliği yapmak ve bulaştırmakta daha etkili görünüyor" diyor.

ÇEŞİTLİ SALGINLAR YAŞANIYOR

İnsan faaliyetleri ve vahşi yaşamın "karşılaştığı" yerlerdeki riski, yıkıcı bir netlikle gösteren çeşitli salgınlar yaşandı. Malezya'da, 1999'da meyve yarasalarının taşıdığı Nipah virüsü salgını, bir ormanın kıyısına inşa edilen domuz çiftliğine bulaşmıştı. Vahşi meyve yarasaları, meyve ağaçlarından besleniyor, domuzlar da ağaçlardan düşen, yarı yenmiş, yarasa salyasıyla kaplı meyveleri yiyordu.

Enfekte domuzlarla yakın çalışan 250'den fazla kişi virüse yakalandı. 100'den fazla kişi öldü. Koronavirüsün ortalama öldürme oranı hala tam olarak netleşmedi. Ancak Nipah virüsü, bulaştığı kişilerin yüzde 40 ila 75'ini öldürmüştü.

Doğal dünyayla iç içe giren insanlar yeni salgınları tetikliyor!

İNSANLAR VE VAHŞİ YAŞAM ARASINDAKİ SINIR YOK OLUYOR

Liverpool Üniversitesi'nden Profesör Eric Fevre, araştırmacıların salgın riski olan yerleri sürekli gözlem altında tutmaları gerektiğini söylüyor. Ormanların kıyılarındaki çiftlikler, vahşi hayvanların alınıp satıldığı pazarlar, bunların hepsi insanlar ve vahşi yaşam arasındaki sınırların flulaştığı ve hastalıkların başlama ihtimalinin daha yüksek olduğu yerler.

Eric Fevre "Bu etkileşimlerin olduğu yerleri sürekli gözlemlemeli ve sıradışı bir şey görüldüğünde müdahale edecek sistemleri devreye sokmalıyız." diyor. Fevre, insan nüfusunda muhtemelen yılda üç ila dört yeni hastalığın ortaya çıktığını belirtiyor ve "Sadece Asya ve Afrika'da değil, Avrupa ve ABD'de de" şeklinde konuşuyor.

Doğal dünyayla iç içe giren insanlar yeni salgınları tetikliyor!

"BU BİR DERS"

Baylis de yeni hastalıkların sürekli gözlemlenmesinin öneminin giderek arttığına işaret ediyor ve "Pandemilerin ortaya çıkması için neredeyse mükemmel bir fırtına yarattık." diyor.

Fevre de bu görüşe katıldığını belirterek, "Bu tür olayların, büyük ihtimalle tekrar tekrar yaşanacağını" söyledi. Fevre, "Doğal dünyayla etkileşim noktalarımız boyunca oluyor. Şimdi önemli olan bunu nasıl anlayacağımız ve tepki göstereceğimiz" ifadelerini kullandı.

Bilim insanları ilk kez açıkladı: Koronavirüs son salgın olmayacak
Bilim insanları ilk kez açıkladı: Koronavirüs son salgın olmayacak
Bilim insanları ilk kez açıkladı: Koronavirüs son salgın olmayacak
BBC

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bilim insanları ilk kez açıkladı: Koronavirüs son salgın olmayacak - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.9.2020 19:41:14. #1.15#
title