Koronavirüs ile grip arasında ne fark var? İşte, Kovid-19 ile grip, nezle, alerji arasındaki farklar!

Koronavirüs ile grip arasında ne fark var? İşte, Kovid-19 ile grip, nezle, alerji arasındaki farklar!

Uzmanlar girip, nezle, alerji ile Kovid-19'da birbirine benzer bulguların söz konusu olabildiğini ifade ediyor. Ancak yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığında mutlaka yeni tip koronavirüs değerlendirmesi yapılması gerektiği uyarısında bulundu. Peki, koronavirüs ile grip arasında ne fark var? İşte, Kovid-19 ile grip, nezle, alerji farkları!

01.04.2020 08:13 | Son Güncelleme: 01.04.2020 08:13
Koronavirüs ile grip arasında ne fark var? İşte, Kovid-19 ile grip, nezle, alerji arasındaki farklar!

Soğuk havada kendini gösteren girip, nezle, alerji ile Kovid-19'da birbirine benzer bulguların söz konusu olabildiği ancak yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığında mutlaka yeni tip koronavirüs değerlendirmesi yapılması gerektiği bildirildi. Ülkemizde ve dünyada en çok merak edilen konulardan olan koronavrüs ve grip arasındaki farklar uzmanlar tarafından şu şekilde ifade edildi. Kovid-19 ile grip, nezle, alerji arasındaki farklar nelerdir? Koronavirüs ile grip arasında ne fark var?

KORONAVİRÜS İLE GRİP, NEZLE, ALERJİ ARASINDA NE FARK VAR?

GÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya genelinde görülen ve binlerce kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile sık görülen diğer üst solunum yolu hastalıklarına ilişkin bilgi verdi.

Bu tür üst solunum yolu hastalıklarının grip, nezle, alerji ve yeni tip koronavirüsün birbiriyle karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Şenol, "Yüksek ateş, alerji dışında nezle, girip ve Kovid-19'da görülmektedir. Öksürük, grip ve alerjide, baş ve boğaz ağrısı ise nezle ve gripte sıklıkla görülmektedir." dedi.

"Kovid-19 kesinlikle grip değildir"

Kovid-19'dan şüphelenildiğinde tanı testi yapılması istenilecek kişilerde ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetlerinden en az birinin, öksürük ve solunum sıkıntısının aranması gerektiğine işaret eden Şenol, hastalıklara ilişkin şu bilgileri verdi:

"Alerji aniden başlamaz, belirti ve bulguları uzun sürelidir. Alerjide ateş olmaz, öksürük vardır. Alerjide hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarma ve kaşıntı görülür. Aynı şekilde nezlede de hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarıklık, kaşıntı ile karşılaşılır. Nezlenin en önemli belirtisi ise şiddetli burun akıntısıdır. Bu bulgu diğer hastalıklarda yoktur.

Grip açısından ateş ve öksürük hastalığı düşündüren en önemli bulgulardır. Grip ile Kovid-19 belirtileri birbirinden zor ayrılır. Her ikisinde de ani başlayan ateş, kuru öksürük, kırıklık ve halsizlik söz konusudur. En önemli fark ise solunum sıkıntısı (nefes darlığı) gripte olmazken Kovid-19'da vardır.

En önemli nokta ise grip ile en çok karışan belirti ve bulgulara rağmen Kovid-19 kesinlikle grip değildir."

KORONAVİRÜS İLE GRİP, NEZLE, ALERJİ KARŞILAŞTIRMASI

NEZLE: Şiddetli burun akıntısı, hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarıklık, kaşıntı, baş ve boğaz ağrısı

ALERJİ: Kuru öksürük, hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarıklık, kaşıntı

GRİP: Ani ateş, kuru öksürük, baş ve boğaz ağrısı, halsizlik

KOVİD-19: Ani ateş, kuru öksürük, halsizlik, nefes darlığı

Koronavirüs ile grip arasında ne fark var? İşte, Kovid-19 ile grip, nezle, alerji arasındaki farklar!
Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Haber Yorumları (14)
500
...: Rabbim bizeri muhafaza eylesin amiinn
METİN: 5 ya da altı gundur aksamları hafif ateşim var ve terleme soğuk soğuk terlemem oluyor gözlerim kanlanmıştı şimdi azaldı öksürük tıksırmak ve nefes te şey yok bide simüslerim akıyor bu ne olabilir
SERDAR: Benim kulak arkası tarafından bas agri basladı bide isal odum osuruk var ama cok degil basim kollarım kasınıyor kasıdımmı kızarıyor kulak mememde bitane tas icinde varmiş gibi elime geliyor bide boyle az burun akıntısı oluyor internetbelirti testi virüs yokdedi.
SELİN: Benim hafif boğaz ağrım var ateşim normal evden çıkmamayada özen gösteriyorum sence yeni virüse yakalanmışımmıdır
TARIK ADIBELLİ: Bı kontrole gitmelisiniz derim Selin hanım geçmiş olsun
ATEŞ CENK CAKİCİ: Benim ateşim öksürüğün nefes darlığı yok sade ce gözlerim ve kollarımda ağrı var moto kuryeyim hijyen kurallarına uyuyom acaba bu yeni hastalık belirtisi ola bilirmi
GÖZLEM: 1- Nezle olmuş birine, korona virüs bulaşı olabilir mi. ? Hemen hemen aynı türden oldukları için vücut direnci, korona''ya karşı daha aktif olacağı için dayanabilir mi. ? 2- Korona teşhisi pozitif rapor edilen hastaya kasten nezleye sebep olan virüslerden verilerek, vücüdun alarm sistemi harekete geçirilebilir mi. ? Atalarımız ne demiş. ? Çivi çiviyi söker. .
XERXES: Efferin len
DALİ: Lokman hekime gitmek nane limon alip gaynatmak gerek anca ogle gecer.
MERT ÖREN: Yılbaşında Türkiye de binlerce kişi Domuz Enflüanza geçirdi. Belirtiler ateş dışında aynıydı. İnsanlar Korona virüsü geçirdiklerini düşünüp umursamıyorlar. Nefes borusunda şiddetli öksürük, sanki akciğer hastası olmuş gibi bir durum ve grib benzeri diğer rahatsızlıklar yaşandı. Birazda umursamama bundan da kaynaklı. İki hastalık farklı diye halkı bilgilendirmek lazım.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Koronavirüs ile grip arasında ne fark var? İşte, Kovid-19 ile grip, nezle, alerji arasındaki farklar! - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.4.2020 02:17:33. #1.15#
title