Körfez İşbirliği Konseyi'nden İran'a Öneri

Körfez İşbirliği Konseyi'nden İran'a Öneri

Körfez İşbirliği Konseyi (Kik), Bölgedeki Nükleer Silahlanma Yarışını Engellemek Amacıyla İran'a Zenginleştirilmiş Uranyum Sağlama Önerisinde Bulundu.

Körfez İşbirliği Konseyi'nden İran'a Öneri

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), bölgedeki nükleer silahlanma yarışını engellemek amacıyla İran'a zenginleştirilmiş uranyum sağlama önerisinde bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, Middle East Economic Digest'e (MEED) Londra'da verdiği demeçte, İran'a zenginleştirilmiş uranyum sağlanması için bir konsorsiyum kurmayı önerdiklerini belirterek, "Ortadoğu'daki tüm kullanıcılara yönelik bir konsorsiyum kurma çözümünü önerdik. Bu konsorsiyum, ihtiyaçlara göre her bir santrale gereken miktarı dağıtacak ve zenginleştirilmiş uranyumun atom bombası yapımı için kullanılmayacağını garanti edecek" dedi.

Tahran yönetiminin bu önerisini "Çok ilginç" bulduğunu belirten El Faysal, İran'ın öneriyi düşündüğünü de kaydetti ve, "Onlarla görüşmeyi sürdürüyoruz ve olayı yalnızca İran'ın enerji ihtiyaçları açısından değil, tüm bölgenin güvenliği açısından ele almaları için baskı yapıyoruz" diye konuştu.

Bu konuya ABD'nin dahil olmadığını da belirten El Faysal, "Ancak İran ile Batı arasındaki gerginliği büyük oranda azaltacak olan bu öneriye karşı çıkacaklarını sanmıyorum" dedi.

Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Umman'dan oluşan KİK'in önerisinde, üyeler tarafından hazırlanan plan uyarınca bölge dışında tarafsız bir ülkeye bir uranyum zenginleştirme tesisi kurulması öngörülüyor.