Koreli İş Adamı 'Türk Dostu' Çıktı

Koreli İş Adamı 'Türk Dostu' Çıktı

Lg Firmasının, Türkiye ve Ortadoğu'daki 7 Ülkenin Genel Müdürü Olarak İstanbul'a Atadığı Güney Koreli Cristopher Kim Türk Dostu Çıktı.

Koreli İş Adamı 'Türk Dostu' Çıktı

LG firmasının, Türkiye ve Ortadoğu'daki 7 ülkenin genel müdürü olarak İstanbul'a atadığı Güney Koreli Cristopher Kim Türk dostu çıktı.

Diğer genel müdürlerden oldukça farklı bir genel müdür imajı sergileyen iş adamı Kim, otel ya da lüks bir rezidans yerine, firmasının hedef kitlesini daha yakından tanımak, şirketine daha doğru bir strateji belirlemek için orta direk bir Türk ailesinin yanında yaşamaya başladı. Türk kültürünü ve Türk tüketicisini daha yakından tanıma fırsatı bulan Kim'e, yanında kaldığı ve şoförünün Sarıyer'deki komşusu Girit ailesi, Türk misafirperverliğinin tüm örneklerini sergiliyor. Bir Türk gibi yaşamaya başlayan ve

Girit ailesinin adeta bir ferdi olan Kim, işten arta kalan tüm zamanlarını Girit ailesiyle geçiriyor. Yatana kadar Ünal Girit, eşi Ferda Girit, Ünal Girit'in annesi Meral Girit ile sohbet eden Kim, kendisine ayrılan küçük bir odada uyuyor. Türk kültürünü mümkün olduğunca özümsemeye çalışan Koreli iş adamı, televizyon izlerken ince belli bardakta çayını içerken, Ünal Girit ile tavla oynuyor. Türk kahvesini çok sevdiğini söyleyen Kim, "Türk ve Kore kültürleri arasındaki benzerlikleri tecrübe etmek, keşfetmek

istiyorum. İşte bu nedenle Türkiye'de bu aileyle kalmayı tercih ettim. 1 haftadır buradayım. 1 ay kadar bu evde kalmayı planlıyorum. İstanbul'da kaldıkça, İstanbul'u daha çok seviyorum. Ailemle kaldıkça Türkiye'yi daha çok seviyor ve daha iyi tanıyorum. Bu nedenle mümkün olduğunca fazla ailemle kalmak istiyorum" dedi.

Büyük bir firma olan LG'nin müşteri kitlesi olarak hemen herkesi hedeflediğini belirten Koreli iş adamı, "Türk kültürünü ve Türk tüketim tarzını daha yakından tanımak, buna göre bir üretim ve pazarlama stratejisi geliştirmek hem LG'nin hem de Türk tüketicileri yararına olacaktır. Öncelikle Türk kültürünü anlamalı, nelere sahip olduğunu, nelere sahip olmak istediklerini anlamalıyız" diye konuştu.

Sabah saat 06.30'da telefonunun alarmıyla uyandığını söyleyen Kim, günlük hayatını ise şöyle özetliyor:

"Evimizin büyük annesi bana salata ve sütten oluşan bir kahvaltı hazırlıyor. Kahvaltımı yaptıktan sonra hemen ofise doğru yola çıkıyorum. Yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuktan sonra, ofise varıyorum. Oldukça yoğun çalışıyorum. Saat 08.00 gibi eve dönüyorum. Her akşam bu ailede bir kural, uzun bir akşam yemeği yiyoruz ve sonra da Kore ve Türk kültürü arasındaki benzerlik ve farklılıklardan söz ediyoruz. Saat 22.30 gibi ise yatmaya gidiyoruz."

Ev sahibi Ünal Girit ise Kim ile tanışmalarını şöyle anlattı:

"Bize bir pazar günü geldiler. Tanıştık ve birbirimizi çok sevdik. Aramızda bir elektriklenme oluştu bir anlamda. Ertesi gün kalmaya geldi. Her şey çok güzel gelişti. Eskiden hayatımız biraz düzensizdi. Cristopher Bey sayesinde akşam saat 08.00'de yemek yiyoruz. 1.5 saat bir muhabbet ediyoruz, iki ülke hakkında konuşurken kahve içiyoruz."

Aile fertlerinden Ferda Girit ise, "İlk teklif geldiğinde hayır dedim. Çok tedirgin oldum. Ama annem ben her şeyi hallederim dedi. Şu anda da fazla bir şeye karışmıyorum. Her şeyi annem organize ediyor" şeklinde konuştu.

Aile arasındaki iletişimi sağlamada yardımcı olan Girit ailesinin komşuları Merve Deniz de, "Her akşam saat 08.00 gibi geliyorum, saat 22.00'ye kadar sohbet ediyoruz. Kim, oldukça hırslı bir iş adamı. Uzun bir süre Türkiye'de yaşayacağı için Türkçe öğrenmeyi kafasına koymuş. Hatta az da olsa Türkçe konuşmaya başlamış" dedi.

(KU-ÖZ-Y)