Köprü Faciasında Ölen 15 Kişi, '6 Nisan Anıtı'nda Yaşatılacak
Haberler » Güncel » Köprü Faciasında Ölen 15 Kişi, '6 Nisan Anıtı'nda Yaşatılacak - Haber

Köprü Faciasında Ölen 15 Kişi, '6 Nisan Anıtı'nda Yaşatılacak

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde 6 Nisan 2012'de yıkılan Çaycuma köprüsüyle birlikte Filyos çayına karışan ve halen 4 kişinin cesedine ulaşılamayan toplam 15 kişi, '6 Nisan Anıtı'nda yaşatılacak.

Köprü Faciasında Ölen 15 Kişi, '6 Nisan Anıtı'nda Yaşatılacak

'ın Çaycuma ilçesinde 6 Nisan 2012'de yıkılan Çaycuma köprüsüyle birlikte Filyos çayına karışan ve halen 4 kişinin cesedine ulaşılamayan toplam 15 kişi, '6 Nisan Anıtı'nda yaşatılacak.


Çaycuma Belediyesi, ilçe girişine yaptırdığı 6 Nisan Anıtı ile 2012 yılında köprü faciasında yaşamını yitiren Mehmet Başören, Meryem Başören, Veli Kaya, Ali Rıza Kaya, Tahir Özkara, Hayriye Güner, Alim Başören, Aziz Gülşen, Kemal Gülşen, , Necati Azaklıoğlu, Kadın Saraç, Serdar Saraç, İsmail Örenbaş ve Nazife Kabuk’un adını yaşatacak.


İzmirli heykeltraş Ahmet uzun tarafından tasarlanan özgün esere göre; heykelin tepesinde yakaran kadının gözyaşlarını simgeleyen su, köprü faciasında ölen 15 kişinin isminin üzerinden Filyos çayını ifade eden havuza akıtılıyor.


Yaşanan acı olayın ölümsüzleşmesi ve bir daha yaşanmaması adına ilçe girişine özel bir anıt diktirdiklerini belirten Çaycuma Belediye başkanı , "Orada günahsız yere ölen insanları ebediyete kadar yaşatmak istedik. Biz köprüde ölen vatandaşlarımızı her 6 Nisan'da anacağız. Ayrıca bu anıt vesilesiyle 365 gün hatırlanmalarını sağlayacağız. Gözlerden akan yaşı temsil ediyoruz. İnsanlar gözyaşı dinmeyen kadın heykeline baktıkça insanlar bu tür olaylara karşı daha dikkatli olacaktır. Biz bunu bir ibret anıtı olarak değerlendiriyoruz" dedi.


Eski belediye başkanı 'in babası ve yeğeninin de söz konusu olayda yaşamını yitirdiğini hatırlatan Kantarcı, "Köprünün yanına fidan dikerek plastik isimler yazmak değil, bir ibret anıtı olarak kalıcı olmasını sağlamak istiyoruz" ifadesini kullandı.


Başkan Kantarcı, insanların bu anıtlara inanılmaz ilgi gösterdiğini kaydetti.


OLAY


6 Nisan 2012 yılında Çaycuma ilçe girişinde 252 metre uzunluğundaki köprünün 48 metrelik bölümünün çökmesiyle köprüde yürüyen 4 kişi ve içinde 11 kişinin bulunduğu minibüs, köprünün altından geçen Filyos Çayı'na düşmüştü. Aralarında dönemin Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen'in babası 79 yaşındaki Kemal Gülşen'in de bulunduğu 11 kişinin cesedi bulundu.


Facianın üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen Mithat Gülşen'in yeğeni üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Sezgin Gülşen, ev hanımı 49 yaşındaki Kadın Saraç, 66 yaşındaki Tahir Özkara ve 59 yaşındaki Necati Azaklıoğlu'na ise yapılan aramalara rağmen ulaşılamadı.

Kaynak: CİHAN

Manşet

Haberler