Kopenhag: Kopenhag'da Sokak Çatışmaları

Kopenhag: Kopenhag'da Sokak Çatışmaları

Danimarka'nın Başkenti Kopenhag'da 1984 Yılında İşgal Ettikleri Binadan Atılmak İstenen Gençlerle Polis Arasında Çıkan Çatışmalar Sokaklara Taştı.

Kopenhag: Kopenhag'da Sokak Çatışmaları

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 1984 yılında işgal ettikleri binadan atılmak istenen gençlerle polis arasında çıkan çatışmalar sokaklara taştı.

Kopenhag'da 1984 yılından beri kaldıkları evden atılmak istenen bir grupla polis arasında çıkan çatışmalar, büyüyerek devam ediyor. Evin 1984 yılında bir grup tarafından işgal edildiği ve o zamandan beri boşaltılmadığı öğrenilirken, olaylar söz konusu evin kiliseye satılmasıyla başladı.

Polisle çatışan gruba destek vermek için komşu ülkelerden de gençlerin geldiği öğrenilirken, olaylarla ilgili olarak şu ana kadar 226 gösterici gözaltına alındı. Gözaltına alınan gençler arasında çok sayıda Türk'ün de bulunduğu iddia edilirken, gençlerin 27 tanesinin İsveçli, 26 tanesinin ise Norveçli olduğu öğrenildi.

Olaylar nedeniyle Kopenhag'ın Jag Vej ile Norrebrode Caddeleri'nin kesiştiği bölgede yüzlerce işyerinin camları kırıldı ve işyerleri yağmalandı. Cumartesi gecesi çıkan olaylarda çok sayıda gösterici ağır yaralandı.