Kopenhag'da Terör Saldırısında Ölenleri Anma Törenine 10 Binlerce Kişi Katıldı

Kopenhag'da Terör Saldırısında Ölenleri Anma Törenine 10 Binlerce Kişi Katıldı

Danimarka'da hafta sonu meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenler ilk saldırının meydana geldiği Krudtönen (barut fıçısı) salonu önündeki meydanda düzenlenen törenle anıldı.

Kopenhag'da Terör Saldırısında Ölenleri Anma Törenine 10 Binlerce Kişi Katıldı

Danimarka'da hafta sonu meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenler ilk saldırının meydana geldiği Krudtönen (barut fıçısı) salonu önündeki meydanda düzenlenen törenle anıldı. Törene 10 binler katılırken, Türkiye'yi Büyükelçi Mehmet Dönmez temsil etti. Dönmez DHA'ya yaptığı açıklamada "Çok üzücü bir olay Türkiye olarak bu konuda bakanlığımız açıklama yaptı, ben de bakanlığımız ve hükümetimizin bilgisi dahilinde buradayım. Bu olayların son bulmasını diliyorum. Vatandaşlarımıza tahriklere kapılmamalarını, Türk ve Danimarkalı yetkililerin söylediği gibi bunun bir terör olduğunu, dinler ve milletler arası bir çatılma olmadığını unutmamaları gerektiğini söylemek istiyorum" dedi.

Veliaht Prens Frederik, Başbakan Helle Thörning Schmidt, Kopenhag Valisi Frank Jensen, bakanlar, milletvekilleri, İsveç Başbakanı Stefan Lofven'in da katıldığı törende Türk asıllı sanatçı Fuat Talay da İsveç'çe ve Kürtçe iki şarkı söyledi. Eski Haham başı Bent Melchiör törene Sosyalist Halk Parti Milletvekili Özlem Çekiç'in kolunda geldi.

Törende üç dilde konuşma yapan Başbakan Helle Thörning Schmidt, saldırıları kınayarak ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi, yaralılara "geçmiş olsun" dedi. Schmidt, Danimarkalıların her zaman olduğu gibi bundan böyle de dimdik ayakta duracaklarını ve halkın daha çok kenetleneceğini belirterek ülkede yaşayan Yahudilerin huzur içinde ve korkusuzca yaşamalarını istedi, güvenliklerinin sağlanacağını söyledi. Gözyaşlarını tutmakta güçlük çeken Başbakan Schmidt törene katılanları bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Törende konuşan Fransa Büyükelçisi, Francois Liberay benzeri acıları Fransa'nın da yaşadığına dikkat çekerek, teröre karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiğini belirtip "Kahraman polisler olmasa ben burada olmayacaktım, polislere teşekkür ederim" dedi. Kopenhag Valisi Frank Jensen de Kopenhag'ın dünyanın en huzurlu ve en yaşanacak şehri olmaya devam edeceğini teröre asla prim verilmeyeceğini söyledi. Törene katılan yaklaşık 40 bin kişi, 1 film yapımcısının öldürüldüğü 3 polisin yaralandığı yere çiçekler bıraktılar.

Öte yandan ülkenin tüm büyük şehirlerinde ve Danimarka'nın dış temsilciliklerinde aynı anda törenler düzenlendi.

Kaynak: DHA