Köpekler, Koyun ve Keçileri Parçaladı

Köpekler, Koyun ve Keçileri Parçaladı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı dünyaca ünlü turizm merkezi Cunda adıyla da anılan Alibey Adası ile ilçeye bağlı Mutluköy'de son bir hafta içinde sahiplerince geceleri serbest bırakılan kurt köpekleri toplam 16 koyun ve 8 keçiyi parçalayarak...

Köpekler, Koyun ve Keçileri Parçaladı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı dünyaca ünlü turizm merkezi Cunda adıyla da anılan Alibey Adası ile ilçeye bağlı Mutluköy'de son bir hafta içinde sahiplerince geceleri serbest bırakılan kurt köpekleri toplam 16 koyun ve 8 keçiyi parçalayarak telef etti.

Ayvalık'ta Cunda Adası'nda geçtiğimiz gün bir meradaki ağılda 9 koyun ile 3 keçinin boğazlarından ısırılarak parçalanmasının ardından, önceki günde yine Cunda Adası'nda Ali Kesebir'e ait meranın bulunduğu ağıla sabah saat 05.00 civarında girdikleri tahmin edilen köpeklerin 7 koyun ve 1 keçiyi, Ayvalık'a bağlı Mutluköy'de de 3 keçinin aynı şekilde açlıktan vahşileştikleri öne sürülen sokak köpekleri tarafından parçalandıkları belirtildi.

Cunda Adası Kabristanı karşısında bulunan küçük meradaki koyunlarının boğazlarının parçalanmış haldeki cesetleriyle karşılaşan Ali Kesebir adlı vatandaş neye uğradığını şaşırdı. Hemen jandarmaya haber veren Kesebir, olay yerine gelen jandarma ve Tarım İlçe Müdürlüğü bünyesindeki veterinerlerin incelemeleri sonucunda telef olan hayvanların köpekler tarafından parçalandığını öğrendi. Birkaç gün önce de amcasının oğlu Mehmet Kesebir'in Cunda Adası Futbol sahasının arkasında bulunan ağılına giren köpeklerin koyun ve keçileri boğazladığına dikkat çeken Ali Kesebir, sahipleri tarafından geceleri ipi çözülüp serbestçe gezen köpeklerle, başıboş sokak köpeklerinin bu marifetlerine bir an önce yetkilerin çözüm bulması gerektiğini kaydetti.

Cunda Adası'nda, villa sahiplerinin bahçelerinde besledikleri kurt köpeklerinin geceleri evlerine girecek hırsızlara karşı bahçede serbest bıraktıklarını belirten Kesebir, "Bu köpeklerle, sokaklarda başıboş gezen köpeklerle birlikte son günlerde ağıllara girerek, sütünden ve etinden yararlanmaya çalıştığımız küçükbaş besi hayvanlarımıza saldırarak, onları parçalıyorlar" dedi.

Adada, çobanlık ve üç beş küçükbaş hayvan besleyerek kıt kanaat geçindiklerini vurgulayan Kesebir, özellikle geceleri, doğasında öldürme güdüsü bulunan doberman ve kurt cinsi köpeklerin sahiplerince salık bırakılmasından yakınarak, "Bu köpeklerin hemen birkaç yüz metre ileride oturan villalardan gece meramıza gelip, dört bir yanı tellerle çevrili olmasına rağmen tellerin altından içeri girip 7 koyun ve 1 keçimi parçalarken, 1 kuzunun da kulaklarını parçalayarak ağır yaraladılar. Bu köpeklerin sahiplerine soracak olursanız, hayvanlarının son derece uysal olduklarını söylediklerine tanık olursunuz. Yazık günah. Nereden bakarsanız bakın 6-7 bin TL zararımız var. Bu zararımızı kim karşılayacak?" diye sordu.

Villaların dışında civar evlerde de kiracı olan ailelerin evlerinde köpek beslediklerini, daha sonra başka bir semte taşındıklarında da besledikleri köpekleri başıboş bırakarak gittiklerine dikkat çeken mera sahipleri, sorunun çözülmesi için yetkilileri acilen göreve çağırdı. Cunda da köpekler tarafından parçalanan koyun ve keçilerle ilgili olarak Ayvalık Kaymakamlığına durumu ilettiklerini belirten mağdur vatandaşlar, sorunun çözümünde belediyenin yapacağı girişimlerin önemine dikkat çekti.

BELEDİYE YETKİLİLERİNİN ELLERİ KOLLARI BAĞLI

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunun, başıboş sahipsiz hayvanları belediyeler tarafından toplanarak, aşılarının yapılması ve kısırlaştırılmasının ardından bulundukları doğal ortamlarına salınmasını emrettiğini kaydeden Ayvalık Belediyesi yetkilileri ise bölgede en kapsamlı köpek barınağının Ayvalık'ta olması nedeniyle, çevre ilçelerdeki belediye ekipleri tarafından toplanılan başıboş köpeklerin, özellikle gece saatlerinde kamyonetlerle Ayvalık sınırları içinde gizlice bırakıldığına ilişkin ciddi kanıtlarının bulunduğunun altını çiziyor. Cunda ve Mutluköy'deki koyun ve keçilerin doberman ve kurt köpeklerinin yanı sıra onlara katılan başıboş köpekler tarafından ağıllara girmesinin son haftalarda artmasının sebebi ise netlik kazanamadı.

GEREKİRSE TÜFEKLERLE KÖPEK BEKÇİLİĞİ YAPACAKLAR

Koyun ve Keçilerin kurt, tilki yada çakal gibi yabani hayvanlarca parçalanmasının mümkün olmadığını belirten mera sahipleri, hayvanlarını telef eden köpeklerin meralara dadandığını gören vatandaşların olduğunu kaydederek, gerekirse sabaha kadar tüfeklerle meralarında köpekleri bekleyeceklerini ve bu yüzden de özellikle civardaki köpek sahiplerinin geceleri köpeklerinin serbest bırakmamaları konusunda uyarmaları da dikkatlerden kaçmıyor. - BALIKESİR