Kopan İki Parmağa AİHM'den 4 Bin 800 Euro Tazminat

Kopan İki Parmağa AİHM'den 4 Bin 800 Euro Tazminat

Bursa'da, Kopan İki Parmağı İçin Hukuk Mücadelesi Başlatan Genç, 11 Yıl Süren Davadan Karar Çıkmaması Üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) Müracaat Etti. "İşçi Davalarında Daha Dikkatli Olun" Uyarısında Bulunan AİHM, Makul Sürenin Aşılarak Adil Yargılanma Hakkını İhlal Ettiği Gerekçesiyle Türkiye'yi 4 Bin 800 Euro Tazminat Ödemeye Mahkum Etti.

Kopan İki Parmağa AİHM'den 4 Bin 800 Euro Tazminat

Bursa'da, kopan iki parmağı için hukuk mücadelesi başlatan genç, 11 yıl süren davadan karar çıkmaması üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) müracaat etti. "İşçi davalarında daha dikkatli olun" uyarısında bulunan AİHM, makul sürenin aşılarak adil yargılanma hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye'yi 4 bin 800 euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Edinilen bilgiye göre, 27 yaşındaki Cem Karyağdı, 11 yıl önce Küçük Sanayi Sitesi'nde çalıştığı marangozda tahta keserken, sol elinin iki parmağını yatar daire testeresine kaptırdı. 16 yaşında iki parmağından olan genç, hukuk mücadelesi başlattı. Davaya bakan Bursa 2. İş Mahkemesi'nden 7 yıl boyunca karar çıkmadı. 7 yılın sonunda genç, avukatı Erol Çiçek aracılığıyla makul yargılama süresinin aşılarak adil yargılama hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle AİHM'ye müracaatta bulundu. Yıllar geçmesine rağmen

karar çıkmayarak mağdur edildiğini ileri süren genç, 4 yıl da AİHM'nden karar çıkmasını bekledi. Mahkeme gencin yıllardır beklediği kararını dün verdi. Türkiye, adil yargılanma hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle Karyağdı'ya 4 bin 800 euro tazminat ödemeye mahkum oldu.

Avukatlığı bırakan Erol Çiçek, "Mahkeme, daha önceki bazı kararlarına atıf yaparak, davanın karmaşıklığı, davacı ve mahkemenin dava sırasındaki tutumları gibi kriterlere dikkat çekmiş ve işçi davalarında mahkemelerin daha özenli olması gerektiğini vurgulamıştır. Mahkemenin belirttiği bu hususun bundan böyle mahkemelerimiz tarafından dikkate alınması gerekmektedir" dedi.

Olay günü öğle tatilindeyken çalıştığı işyerindeki bir elemanın tahta kesmesi için kendisinden yardım istediğini söyleyen Cem Karyağdı, "Tahtayı keserken elimin 2 parmağı yatar daire testeresine kapıldı. İşyerindeki eleman halimi görünce korkudan beni bırakıp kaçtı. Çığlıklarımı duyan komşular, beni hastaneye kaldırdılar. Sadece işaret parmağım dikildi Diğer 2 parmağım kurtarılamadı" diye konuştu.

Olayla ilgili çalıştığı işyerinin sorumlusu olan 4 kişi hakkında açtıkları davanın 11 yıldır sürdüğünü kaydeden Karyağdı, "Yargılamayı yapan iş mahkemesinden hala bir karar çıkmadı. Aradan 11 yıl geçti. 4 yıl önce AİHM'ne müracaat ettik. 4 bin 800 Euro para verildi. Keşke parmaklarım kopmasaydı da bu parayı almak için böyle uğraşmasaydık" şeklinde konuştu.

(OSM-MŞ-ÖZ-Y)