Haberler » Ekonomi » Haber

Konya: Üzümlü, Dünya Devi Smith Wesson'a Av Tüfeği Üretecek

Konya'nın Beyşehir İlçesi'ne Bağlı Üzümlü Beldesi'nde 25 Bini Açık, 7 Bin 500'ü Kapalı Olmak Üzere 5 Katlı Modern Bir Tüfek Fabrikası Kuran Torun Av Silahları Sanayi Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Torun, "ABD'li Ünlü Silah Devi Smith Wesson Firmasına, Yaptığımız Anlaşma Doğrultusunda Yılda 50 Bin Adet Av Tüfeği Üretimi Gerçekleştireceğiz" Dedi.

Konya: Üzümlü, Dünya Devi Smith Wesson'a Av Tüfeği Üretecek

Konya'nın Beyşehir İlçesi'ne bağlı Üzümlü Beldesi'nde 25 bini açık, 7 bin 500'ü kapalı olmak üzere 5 katlı modern bir tüfek fabrikası kuran Torun Av Silahları Sanayi Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Torun, "ABD'li ünlü silah devi Smith Wesson firmasına, yaptığımız anlaşma doğrultusunda yılda 50 bin adet av tüfeği üretimi gerçekleştireceğiz" dedi.

Halen, Üzümlü'de bünyesinde 285 kişinin çalıştığı bir silah sanayi bulunan Kadir Torun, 2005 yılının Nisan ayında 25 bini açık, 7 bin 500 metrekaresi ise kapalı alanı olan belde girişinde modern bir silah üretim fabrikası kurmak için harekete geçti. O tarihlerde başlayan inşaat çalışmaları bitme aşamasına geldi. Kadir Torun, inşaat çalışmaları bitmek üzere olan tesislerde makine parkurlarının da kurulduktan sonra 2007'nin ilk ayında üretime geçmeyi planladıklarını söyledi. Hayata geçmesi beklenen modern fabrikada ABD'li ünlü Smith Wesson firmasına yılda 50 bin adet av tüfeği üreteceklerini belirten Torun, şu bilgileri verdi:

"Smith Wesson firması, dünyaca ünlü bir silah devi. Halen savunma sanayine üretim yapıyor ve gerçek silah üretimi ile bilinen ünlü bir marka. Bu firma ile anlaşabilmek için geçtiğimiz yıllarda başlattığımız girişimler olumlu sonuçlar verdi. Firmaya numune olarak ürettiğimiz av tüfekleri, yapılan testlerden başarı ile geçti. Ardından Smith Wesson firması, av tüfeği sektörüne Türkiye'yi seçerek girme kararı aldı. Üzümlü'de yeni fabrikamızda üretilecek av tüfeklerini anlaştığımız firma, dünya pazarına sunacak. Üzümlü Beldesi olarak Smith Wesson'a av tüfeği üretecek olmaktan dolayı Türkiye ve Üzümlü adına büyük bir gurur yaşıyoruz."

Fabrikada av tüfeklerinin yanı sıra, gelecekte ABD savunma sanayine yönelik yivli silahlar üretmek istediklerini de belirten Torun, "Gelecekteki hedefimiz buna yönelik. Bu nedenle, fabrikamızda bin kişiye iş istihdamı sağlamayı düşünüyoruz. Halen bünyemizde 285 çalışanımız var. Bu sayıyı yeni istihdam edeceklerimizle birlikte bine çıkarmayı planlıyoruz. Fabrikamızın üretime geçmesinin ardından Üzümlü ve Beyşehir'de yaşanan işsizlik sorununa bir nebze de olsa katkıda bulunmuş olacağız" diye konuştu.

Üzümlü'deki 5 katlı fabrikayı kendisinin kurduğunu ve anlaşma yaptığı dünyanın en büyüğü Smith Wesson firması için bu tesislerde yılda el işlemeli 50 bin adet süper pozze ve diğer modellerde av tüfeği üreteceklerini kaydeden Torun, "Bu yatırımın hayata geçmesinin ardından Üzümlü Beldesi ve Beyşehir'de bin kişiye daha iş istihdamı sağlanacak. Fabrikamızda çalıştıracağımız işçilerimizi, bünyemizde görev alan konunun uzmanı olan baş ustalarımız tarafından birkaç aylık eğitimden sonra kendimiz yetiştirip istihdam edeceğiz. Böylelikle bölgemizdeki işsizlik sorununa bir nebze de olsa katkıda bulunmuş olacağız" dedi.