Konya Şoförler Odası'nda Yolsuzluk Ve Usulsüzlük İddiaları

Konya Şoförler Odası'nda Yolsuzluk Ve Usulsüzlük İddiaları

Konya Şoför Nakliyeci ve Otomobilciler Odası Yönetim Kurulu Eski Yedek Üyesi Bektaş Çelebi, Mevcut Başkan Kemal Can'ın Yolsuzluk ve Usulsüzlük Yaptığını İleri Sürdü.

Konya Şoförler Odası'nda Yolsuzluk Ve Usulsüzlük İddiaları

Konya Şoför Nakliyeci ve Otomobilciler Odası Yönetim Kurulu eski Yedek Üyesi Bektaş Çelebi, mevcut Başkan Kemal Can'ın yolsuzluk ve usulsüzlük yaptığını ileri sürdü. Başkan Kemal Can ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını belirten Çelebi, Başkanın istifa etmesini istedi. Oda Başkanı Kemal Can ise kendisi ile ilgili iddiaları yalanladı.

ODANIN MAKAM ARACINI DEĞİŞTİRDİ

Selçuk Otel'de düzenlediği basın toplantısında 8 Ocak 2010 tarihinde Konya Şoför Nakliyeci ve Otomobilciler Odası Başkanlığı'na seçilen Kemal Can ile ilgili usulsüzlük ve yolsuzluk iddalarında bulunan Bektaş Çelebi, "Başkanımız daha göreve gelir gelmez adı hep usulsüzlük ve yolsuzluk iddalarıyla anılmıştır. Sayın başkan 232 bin liralık nakit ile devir aldığı odanın 2009 model yeni makam aracı olmasına rağmen 120 bin lira değerinde odanın parasından taksitle lüks araba alarak niyetinin hizmet değil oda imkanları ile zevki sefa sürmek olduğunu ortaya koymuştur. Amacı üyelere hizmet olan Oda'da yasalar yönetmelikler ve genelgeler hiçe sayılarak üyelere ve vatandaşlara yolsuz ve kanunsuz olarak pahalı plaka hizmeti verilmeye başlanmıştır. Plaka basım işinin ücreti için Bakanlığın belirlediği fiyat 17.5 TL iken bu fiyata yönetmelik gereği boya basım ve işçilik dahil iken ücrete ayrıca 2,5 TL boya basım gideri altında fiyat eklenerek 20 TL para alınmaktadır. Başkan kamu aracıyla kendi şahsi işlerini görmeyi bir alışkanlık haline getirmiş ve oda aracını adeta kendi malıymış gibi özel işlerinde kullanmaya başlamıştır. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan kamu imkanlarını şahsi zevk ve çıkarları için kullanması taksici ve kamyoncu esnafı olarak içimize sindiremiyoruz" dedi. 8 ay önce görevinden istifa ettiğini anlatan Bektaş Çelebi, odanın denetim kurulunun da olmadığını söyledi. Çelebi, "Denetim kurulu olmayan hiç bir oda yoktur. Denetim mekanizmasının bulunmaması başkanın işine gelmektedir" diye konuştu.

USULSÜZ ÜYE OLDU

Kemal Can'ın usulsüz yollarla odaya üye olduğunu iddia eden Çelebi, "Biz Kemal Can'ı yıllardır nakliyeci olarak biliyorduk. Ancak edindiğimiz bilgiye göre fiilen kullanmadığı hurda vaziyetindeki bir araç ile vergi kaydı edinerek odaya üye olmuş. Hatta başkan seçilmiştir. Oysa bu araç ile hiç bir nakliyecilik faliyeti olmadığı ortadadır. Bilindiği üzere 5362 sayılı Esaf ve Sanatlarlar Kanunu hükümlerine göre odalar bir takım faliyetlerinde birliğin izinin almadan hiçbir işlem yapamazlar. Ancak Kemal Can birliğin izni olmadan taşıt almakta ve satmaktadır. Bu hususlar Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yazılarıyla da sabit olmuştur" dedi.

ODAYA FATURA EDİYOR

Kemal Can'ın göreve geldiği zaman odanın kasasında 232 bin lira olduğun belirten Çelebi, şu anda odada kasasında herhangi bir para mevcut olmadığını ileri sürdü. Başkan Can'nın oda'nın gelir ve giderlerini açıklamadığını savunan Çelebi şunları söyledi: "Odanın gelir ve giderleri neden açıklanmıyor. Sayın başkan neden basın karşısına çıkıp odanın şu kadar gideri var. Şu kadar harcama yapıldı diye neden açıklamıyor. Korkusu nedir de açıklamıyor? O zaman açıklasın. Kemal Can içkili lokantalarda yiyip içip faturalarını yemek bedeli adı altında oda kasasından faturalı olarak ödettirmektedir. Şu anki başkan vekili Vahdi Çavuş da 30 Bin TL karşılığında rüşvet karşılığında göreve gelmiştir."

BAŞKAN'DAN CEVAP

Kendisi ile ilgili iddialara cevap veren Oda Başkanı Kemal Can, ise "Göreve geldiğimden itibaren odanın kasasında bulunan 232 bin liranın şimdi olmadığı söyleniyor. Ben 120 bin TL'ye Audi marka araba aldım. Bu aracın fiyatının yüksek olduğu söyleniyor. Ama bilirkişi raporuyla alınmış bir araçtır. Daha sonra, 4 kişiyi işten çıkardım. Bunlara yaklaşık 75 bin lira tazminat parası verdim. Kamyonculara ve taksici şoförlerine ucuz sigorta poliçesi kesmek için oda adına sigorta şirketi kurdum. 40 bin liraya yakın taksicilere yardımda bulundum. Plakaya zam gelecek diye 75 bin liraya plaka aldım. Şu anda kasada 30 bin lira para mevcuttur. Denetim kurulu olmadığı yönünde de iddialar var. Seçime gittiğimiz dönemde aralarında lise, orta okul ve ilkokul mezunu 3 kişiden oluşan bir denetim kurulumuz vardı. Seçimle başkan olduğumuzda bu kurul kabul edilmedi. Şu an lise mezunu tek kişiden oluşan bir denetim kurulumuz var. Yasalarda lise mezunu bir kişinin bir sonraki seçime kadar durmasına izin veriyor. Şu an mevcut başkan vekilliği yapan Vahit Çavuş'un rüşvet karşılığında göreve getirildiği söylentileri tamamen yalandır. Olayla ilgili kamera kayıtları olduğu idda ediliyor. Kamera kayıtlarında Vahit Çavuş bir taksiciyle konuşurken 'Başkana söyleyin. Benim ismimi başkan vekilliğinde ikinci sıraya yazması karşılığında 30 bin lira vereceğim' diyor. Benim konudan hiçbir şekilde haberim yok. Sonra merak edip baktım listeye 3'üncü sırada olduğunu gördüm. Benim bu olaydan haberim olsaydı kesinlikle başkan vekilliğine seçmezdim. Plaka için Bakanlığın belirlediği fiyattan 2,5 TL fazla para almamımızın nedeni de plakanın deforme olmaması için ektra boya yapmamız ve yığılmalardan dolayı çalıştırdığımız ek personele maaş ödememiz. Aldığımız fazla parayla bu harcamaları yapıyoruz. "diye konuştu. Türkiye genelinden ziyaret için bir çok oda başkanın geldiğini de belirten Can, bu kişilerin yemek gibi ihtiyaçlarının da oda tarafından karşılandığını kaydetti.

Odaya usulsüz üye olduğu ile ilgili iddayı da değerlendiren Can, "1988 yılından bu tarafa nakliyeci olarak vergi mükellefiyim. Şuanki arabam söylendiği gibi eski. Hükümetin çıkardığı yasa ile hurdaya çıkaracağım. Yeni bir araba alıp nakliye işine devam edeceğim. Zaten bunu yapmazsam mahkeme 6 ay içerisinde Başkanlığımı düşürüyor. Bu yasa da göreve geldiğimiz yıl çıktı ve bir yıl ertelendi. Bu ayın sonuna kadar halledeceğim. "dedi.