Konya - Sanayi Ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Konya'Da

Konya - Sanayi Ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Konya'Da

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Karaman'da Gerçekleştirdiği Ziyaret ve Açılışların Ardından Konya Gazeteciler Cemiyeti Tarafından Düzenlenen 2009 Yılı Başarı Ödülleri Törenine Katıldı.

Konya - Sanayi Ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Konya'Da

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Karaman'da gerçekleştirdiği ziyaret ve açılışların ardından Konya Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 2009 Yılı Başarı Ödülleri törenine katıldı.

MEDYAYA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Dedeman Otel'de gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Konya Gazateciler Cemiyet Başkanı Sefa Özdemir, yerel basının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Daha sonra kürsüye gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan olaydan anında haberdar olabilecek bir alt yapıya sahip olduğunu belirterek, "Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerin başında iletişim alanı geliyor. Dünyanın her hangi bir yerinde yaşanan olaydan anında haberdar olabilecek bir alt yapıya sahibiz. Ancak bu gelişmelerin insanların akıl gönül ve ruh dünyasında birbirine yakınlaştırdığını söylemek zordur. Akılları karıştıran ve manüplasyona dönen bir yapıya da izin verilmektedir. Sevgi bilgi ve hakikat gibi konuların iletmede medyaya büyük görev düşüyor." dedi.

KÖTÜ OLAYLARIN YANINDA İYİ OLAYLARA DA YER VERİLMELİ

Basının gerçeklerle kamu oyu arasında bir perde olmamaya özen göstermesi gerektiğini belirten Bakan Ergün, "Kamu oyunun şekillendirilmesinde medya en önemli rolü oynuyor. Sizler hangi konuları konuşursanız kamuoyu da onu konuşuyor. Hiç bir toplumda sadece iyi ve sadece kötü olaylar yaşanmaz. Kötü olayların haber değerinin olduğu doğru ama sadece bu konular basına yansıtılmamalı. Polise taş atan çocuklar kadar teknolojik bir ürün geliştiren bir arkadaşımızda medya da yer alması gerekmiyor mu?" şeklinde konuştu. Katıldığı programlarda yaşanan protestolara değinen Bakan Ergün, bu programlarda yaşanan protestoların diğer faaliyetleri geri plana attığını ve basında da sadece yaşanan protestoların gündeme geldiğini vurguladı. İyi ve güzel haberlerin basında daha fazla yer alması gerektiğini kaydetti.

400 MİLYON DESTEK

Basına desteğin arttığına da dikkat çeken Bakan Ergün, şunları söyledi:

"Resmi ilanlar basın arasında önemli bir destek kaynağı haline dönüştü. 400 milyon liranın üzerinde Basın İlan Kurumu aracılığıyla genel ve yerel medyaya destek sağlanmaktadır. Bu paranın 200 milyondan fazlasını yerel medyaya sağlanmaktadır. 1,5 yıl önce de aldığımız kararla yerel basın hizmet söktüründe KOBİ kavramına girmiştir. Bölgesel destekten de yerel medya faydalanmaktadır." dedi.

BASINDA TEKELLEŞME VAR

AKP Konya Milletvekili Özkan Öksüz, basında tekelleşme olduğunu ileri sürerek, "Basında tekelleşme var. Milleti aydınlatmak yerine ticarete başladılar. Yasalar var ama tam anlamıyla uygulanmıyor. Kobilerie verilen desteklerin bir kısmının yöresel basına verilmesi lazım. Özellikle gazete kağıtlarının ithalinde vergilerin düşük tutulması, yurt dışından ithal edilen makinaların gümrükten muaf olması gerekir." dedi.

Ödül törenine Bakan Ergün'ün yanısıra Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, AKP Konya Milletvekilleri, sivil toplum örgütlerinin başkanları, Daire Müdürleri ve gazeteciler katıldı.