Konya'nın Yeni Stadının Tanıtımı Yapıldı

Konya'da geçen ay temeli atılan Olimpiyat Köyü ve içindeki 42 bin kişilik dev stadın tanıtım toplantısı yapıldı.

Konya'nın Yeni Stadının Tanıtımı Yapıldı

Konya'da geçen ay temeli atılan Olimpiyat Köyü ve içindeki 42 bin kişilik dev stadın tanıtım toplantısı yapıldı.

Renaissance İstanbul Bosphorus Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Torku Konyaspor Kulübü Başkanı Ahmet Şan, Anadolu Selçukluspor Kulübü Başkanı Mehmet Günbaş, TSYD Başkanı Naci Arkan'ın yanı sıra spor yöneticileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sinevizyonda yapılan gösterimde UEFA standartlarına göre inşaa edilecek Konya Şehir Stadı'nın tanıtımını gerçekleştirdi.

Başkan Akyürek, toplantıda yaptığı konuşmada, Yeni Konya Stadı ve Olimpiyat Köyü projesinin Orta Anadolu'nun en büyük spor yatırımı olduğunu söyledi.

Konya'da dönem dönem elde edilen sportif başarılara rağmen bu konuda istikrarın sağlanamadığını belirten Akyürek, "Tesisleşmeyi tamamlamazsanız ve altyapıyı oturtmazsanız başarı gelmez. Olimpiyat Köyü ve Konya Stadı projesiyle altyapıya dönüş çalışmalarımızı taçlandıracağız" dedi.

Konya'nın birçok alanda önde olduğunu kaydeden Akyürek, "Artık 'spor şehri' vurgusunu da yapma zamanı gelmişti. Avrupa'nın en dinamik gelişen şehri seçilen Konya, her alanda lider kent olmalıydı. Türkiye'nin en modern stat projesini bu amaçla geliştirdik. Ayrıca 300-350 bin insanın yürüyerek geleceği Olimpiyat Köyü yapıyoruz" diye konuştu.

Akyürek, Yeni Konya Stadı'nın futbol topu şeklinde ve geometrik figürlerle iz bırakacağını ifade ederek, "Zemin en iyi şekilde olacak. Stat 42 bin 51 kişilik kapasiteye sahip olacak. Yeni statla beraber Konyaspor'da da yeni bir dönem başlayacak. Stat gelecek yıl sonuna kadar yetiştirilmeye çalışılıyor. Tesislerin maliyetini 150-200 milyon dolar arasında tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Torku Konyaspor Kulübü Başkanı Ahmet Şan, Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e 42 numaralı Konyaspor forması hediye etti.

Geliştirilen proje kapsamında Konya şehri stat, atletizm pisti, veledrom, olimpik yüzme havuzu, tenis kortları ve 10 bin seyirci kapasiteli spor salonu kazanacak. 400 bin metrekarelik Olimpiyat Köyü içinde 90 bin metrekare alanda inşaatı süren Yeni Konya Stadı'nın kapasitesi 42 bin 51 kişi olacak. Yeni statta 3 bin 108 araç kapasiteli otoparkın yanı sıra çok amaçlı salon ve lokantalar da yer alacak. - İSTANBUL