Konya'nın Merkez Nüfusu 1 Milyonu Aştı
Haberler » Güncel » Haber

Konya'nın Merkez Nüfusu 1 Milyonu Aştı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye İstatistik Kurumu(tüik)'nun Son Açıklanan Verilerine Göre Türkiye'de Şehir Merkezi 1 Milyonu Aşan Şehirler Arasına Konya'nın da Katıldığını Belirtti. Akyürek, Bunun Şehir Açısından Çeşitli Avantajları da Beraberinde Getireceğini Söyledi.

Konya'nın Merkez Nüfusu 1 Milyonu Aştı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)'nun son açıklanan verilerine göre Türkiye'de şehir merkezi 1 milyonu aşan şehirler arasına Konya'nın da katıldığını belirtti. Akyürek, bunun şehir açısından çeşitli avantajları da beraberinde getireceğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, TÜİK'in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre Konya'nın şehir merkezi nüfusunun 1 milyonu aştığını, bunun da şehir açısından çeşitli avantajlar sağladığını ifade etti. TÜİK'in son açıklanan verilerine göre Türkiye'de şehir merkezi 1 milyonu aşan şehirler arasına Konya'nın da çıktığını hatırlatan Başkan Akyürek, yüzölçümü büyüklüğüne göre ilk sırada yer alan Konya'nın toplamda 1 milyon 992 bin 675 kişilik nüfusa çıktığını, nüfus yoğunluğunun kilometrekarede 51 olduğunu vurguladı. Nüfus ile ilgili verilerin şehirde etkin faaliyet gösteren başta belediyeler olmak üzere tüm kurumların merkezi idareden aldıkları gelirleri, yapacakları hizmetleri doğrudan etkilediğini vurgulayan Başkan Akyürek, şehir merkezinde 1 milyon 3 bin 373 olan nüfusun şehrin gelişimine ve yapılan yeni yatırımlara paralel olarak gelecek yıllarda daha da artacağını aktardı.

"Gelecek yüzyıl şehirler yüzyılı olacak. Artık dünyada ülkeler şehirleriyle ön plana çıkacak. Bundan dolayı yerel yönetimlerin önemi her geçen gün artmaktadır" diyen Başkan Akyürek, eskiden 10 yılda bir yapılan nüfus sayımlarının artık dinamik ve sürekli güncellenen bir yapıya kavuşmasından dolayı tüm şehirlerin kazançlı çıktığını söyledi.(CİHAN)