Konya'nın Kadın Pazarı Tarih Oldu
Haberler » Güncel » Haber

Konya'nın Kadın Pazarı Tarih Oldu

Konya'da Köylü Kadınların, Bağ ve Bahçelerinde Yetiştirdikleri Ürünlerinin Satışını Yaptıkları Kadınlar Pazarı Eski Günlerini Arıyor.

Konya'nın Kadın Pazarı Tarih Oldu

Konya'da köylü kadınların, bağ ve bahçelerinde yetiştirdikleri ürünlerinin satışını yaptıkları kadınlar pazarı eski günlerini arıyor.

Konya tarihi ile özdeşleşen ve kırsal kesimden gelen kadınların tarlalarında yetiştirdikleri sebzeleri satarak geçimlerini sağladıkları pazarda kadın kalmadı. Belediye, kadın pazarındaki yerleri esnaflara tahsis edince kırsal kesimden gelen kadınlar için satış yapacak yer sıkıntısı ortaya çıktı.

Yüzyıllardır var olan pazarın günümüzde sadece adı kaldı. Hala evlerinin geçimini temin etmek için köyünden getirdiği ürünleri satmak isteyen kadınlar yer bulamıyor. Bu nedenle pazarın etrafına konuşlanan kadın satıcılar durumdan şikâyetçi.

İsmi Melike Hatun Pazarı olarak değiştirilen alanın bir zamanlar köylü kadınların geçim kapısı olduğunu dile getiren satıcı Hatice Uysal, birçok satıcının mağdur olduğunu söyledi. Kadın satıcıların kendilerine yeni bir pazar tahsis edilmesini isteyen Hatice Uysal, "Melike Hatun Pazarının içinde satış yapan kimse kalmadı. Bizde pazarın etrafına kurulduk. Ürünlerimizi burada satmaya çalışıyoruz. Belediye bize uygun bir yer tahsis etse yine birçok kişi köyde yetiştirdiği ürünlerini satar" diye konuştu.