Konya: Konya'da Yerel Yönetimler…

Konya: Konya'da Yerel Yönetimler…

- Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2008 Yılında Yapılacak 'Dünya Tarihi Şehirler Birliği Konferansı'nın Konya'da Düzenleneceğini Söyledi.

Konya: Konya'da Yerel Yönetimler…

- Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2008 yılında yapılacak 'Dünya Tarihi Şehirler Birliği Konferansı'nın Konya'da düzenleneceğini söyledi.

Avustralya'nın Ballarat şehrinde düzenlenen 2006 yılı Dünya Tarihi Şehirler Konferansı'na katılan Başkan Tahir Akyürek, temasları ile ilgili Mevlana Bera Otel'de düzenlediği basın toplantısında bilgi verdi. Başkan Tahir Akyürek, Dünya Tarihi Şehirler Birliği'nin genel kurul toplantısında yapılan değerlendirme sonucunda, üye şehirler arasından Konya'nın 2007 yılında Dünya Tarihi Şehirler Birliği Genel Kurulu'na, 2008'de de 11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı'na ev sahipliği yapmasının kararlaştırıldığını ifade etti. Başkan Tahir Akyürek, 500'e yakın üye şehir yöneticilerinin katılacağı Konya'daki toplantıların “Medeniyetler Buluşması” olacağını kaydederek, “19. yüzyıla kadar imparatorluklar, 20. yüzyıl ulus devletler, 21. yüzyıl ise şehirler yüzyılı olacak. Dünyadaki tarihi şehirlerin bir araya geldiği bu toplantı hem ülkemiz, hem İslam alemi açısından önemliydi. Toplantıda hem ülkemizi, hem Konyamızı temsil etmiş olduk. AB ve küreselleşme sürecine olumlu katkıda bulunduk. Tanıtım sürecine katkıda bulunduk. 21. yüzyıla doludizgin hazırlanıyoruz. Hz.Mevlana'yı anma ile ilgili önemli gelişmeler yaşıyoruz. Hz.Mevlana'nın doğumunun tüm dünyada 800. yılı kutlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Konyamız kongre turizmi kentleri arasında ilan edildi. Konya'nın dışa açılmada aldığı mesafeler çok önemli. Konya, son iki yılda yatırım teşvikleri açısından ikinci sıraya yerleşti. 51 ülkeden tarihi şehirlerin üye olduğu Tarihi Şehirler Birliği toplantıları bütün dünya tarafından yakından takip ediliyor. Konya'nın ev sahipliği yapması konusunda çalışmalar yapılmıştı. Tarihi Şehirler Birliği toplantıları o şehrin tanıtımında önemli mesafeler aldırıyor. Dünya Tarihi Şehirler Birliği toplantılarına birçok şehir talip oluyor. Bu yılki toplantı Avustralya'nın Ballarat şehrinde yapıldı. Toplantıda 2 oturumda söz alıp konuşma fırsatı bulduk. En önemli konu da bundan sonraki toplantılarından birisine ev sahipliği yapmaktı. Bu toplantıların 2007'de yapılacak genel kurulunun ve 2008'deki toplantının hem Türkiye, hem Konya, hem de İslam dünyası için önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu konferans dünyadaki önemli şehirlerin deneyimlerini Konya'ya taşımak ve Konya hakkında görüşlerini fikirlerini almak açısından çok önemli. Bu haftadan itibaren toplantıya hazırlanmaya başlıyoruz. Toplantı ile ilgili temasları yürütecek yeni bir birim oluşturacağız” dedi.

(MÇ-FM)

Kaynak: İHA