Konya eski adliyesi kültür park oluyor
Haberler » Güncel » Haber

Konya eski adliyesi kültür park oluyor

Konya Adliyesi, merkez Karatay ilçesindeki yeni binasına taşındı. Eski Konya adliye binasının bulunduğu alan ve binanın ne amaçla kullanılacağı merak konusu oldu.

Konya eski adliyesi kültür park oluyor

Konya Adliyesi, merkez Karatay ilçesindeki yeni binasına taşındı. Eski Konya adliye binasının bulunduğu alan ve binanın ne amaçla kullanılacağı merak konusu oldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Şenol Aydın, bu alanın Konya Kültür Park'ı olarak değerlendirileceğini söyledi.

Eski adliye binasının devir işlemlerinde sona yaklaşıldığını söyleyen Şenol Aydın, ''Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ile Konya Belediyesi arasında yapılan protokol ile buranın belediyemize devri konusunda anlaşma sağlandı. Ancak mülk sahibi maliye bakanlığı olduğu için maliyenin de bu alanın devrini onaylaması lazım. Bir ay içinde sonuç almayı ve eski adliye binasının yıkımına başlamayı planlıyoruz'' dedi.

Sekreter Yardımcısı Aydın, vatandaşların bu alana iş hanları yapılarak; belediyenin istihdam alanı açmasını istediklerini aktardı. Ancak istihdam alanı üretmenin belediyenin görevi olmadığını söyleyen Süleyman Şenol Aydın, belediyenin görevinin insan yaşamını kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

Başsavcılıkla varılan mutabakat sonucunda bu alanın belediyeye verilmesi karşılığında belediyenin de 14 bin metrekarelik bir alana İstinaf Mahkemesi yapacağını bildiren Sekreter Yardımcısı Aydın, bu binanın yapımı için 10 trilyon gibi bir bütçenin gerektiği bilgisini verdi.

Eski adliye binasının tamamen yıkılması planlanırken, şu an 100 bin metrekarelik Fuar ve Alaeddin Tepesi'ni de kapsayan bölgenin daha da genişletilmesi planlanıyor. Belediye otobüslerinin hareket müdürlüğünün de bulunduğu yerden kaldırılarak, toplam 130 bin metrekarelik bir Kültür Park Projesi hazırlanacak.

Bu alana yapımı düşünülen Selçuklu Sokağı ile kentin tarihi dokusu daha da canlanacak. Dede Bahçesi de bu proje kapsamında düzenlemelerden geçerek turistik bir mekan olarak daha cazip hale getirilecek. Kültür Park Projesi, içerisinde çok sayıda sosyal alan ve binayı da barındıracak. Bu alan içerisinde toplam bin 500 kişilik kongre merkezi düşünülüyor. Seyircilerin ayakta izleyebilmelerine olanak sağlayacak bir alan yapılarak, izleyici sayısının 3 bini bulması hedefleniyor. Ayrıca, yine bu alan içinde bulunan ve adliyeye ait ek binanın tarihi dokuya uygun şekilde restore edilerek, Üstün Zekâlılar Okulu olarak değerlendirilmesi planlanıyor. Bunun için de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile belediye anlaşma sağladı. Okula, ilköğretim ve lise çağındaki üstün beceri ve yetenekli çocuklar gelerek, kendilerini daha iyi yetiştirme imkanı bulacak. Mevlana Müzesi karşısında bulunan İl Halk Kütüphanesi de bu alan içerisine taşınacak ve parkın tam bir kültür merkezi olması sağlanacak. Yine bu alan içerisine yapılacak lokanta ve aile çay bahçesiyle de ailelerin ilgisi artırılacak.

Kültür Park, ihale ile taşeron bir firmaya yaptırılacak. Belediye ise projenin takvime uygun ilerlemesi konusunda denetim yapacak. Taşeron firma aracılığıyla bahar aylarında yıkılan binanın yerine yapılacak parkın kısa sürede bitirilmesi planlanıyor.