Konya Eski Adliye Binası Yıkılarak, Kent Meydanı Oluşturuluyor
Haberler » Güncel » Haber

Konya Eski Adliye Binası Yıkılarak, Kent Meydanı Oluşturuluyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, Bölge İstinaf Mahkemesi Karşılığı Adalet Bakanlığı'ndan Devraldığı Eski Adliye Binasını Yıkarak 100 Bin Kişinin Toplanabileceği Kent Meydanı Oluşturmak İçin Çalışmalara Başladı.

Konya Eski Adliye Binası Yıkılarak, Kent Meydanı Oluşturuluyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, Bölge İstinaf Mahkemesi karşılığı Adalet Bakanlığı'ndan devraldığı eski Adliye binasını yıkarak 100 bin kişinin toplanabileceği kent meydanı oluşturmak için çalışmalara başladı.

Adalet Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Bölge İstinaf Mahkemesi yapılması karşılığında Büyükşehir Belediyesine devredilen eski Adliye binası, yıkılarak bu alan Kültür Park'a dahil edilecek.

Adliye çevresi ile birlikte 30 bin metrekarelik kent meydanı oluşturularak, bu alanın Kültür Park'a dahil edilmesiyle yaklaşık 150 bin metrekareye ulaşacak. Kültür parkın içerisinde toplantı salonu, miting alanı gibi yerler bulunacak. Tarihi doku korunarak yapılacak Kültür Park çevre düzenlemelerinin bir kısmı bu yıl, tamamı ise gelecek yılsonuna kadar tamamlanacak.

Proje çerçevesinde, eski Adliye binası yıkılarak 30 bin metrekarelik kent meydanı oluşturulurken; Fuar Kültür Park içinde yürüyüş yolları, koşu parkurları, 4 bin metrekarelik süs havuzu, 240 metrekarelik polis merkezi, bin kişilik amfi tiyatro, 40 bin metrekarelik yeşil alan, 350 metrekarelik sergi ve kermes salonu, nikah salonu ve kültür sokağı yapılarak tarihi Dede Bahçesi de yeniden düzenlenecek.

Başkan Tahir Akyürek, açıklamasında, bu arazinin çok değerli olduğunu belirtti. Başkan Akyürek, "Konya'nın tarihini değiştirecek, şehir kimliğini etkileyecek son 50 yılda elimize geçen en önemli fırsatlardan birini yakaladık. Eski Adliye binasının yıkılması bizim açımızdan büyük bir fedakârlıktır. Bu bölgenin ticari alan olarak çok yüksek arsa değeri var. Ama, rant amaçlı bir uygulama yapmadan şehrimize büyük bir meydan kazandırmak için bu çalışmayı başlattık" dedi.

Eski Adliye binasında yapılan yıkım çalışmalarının çevredeki tarihi dokuya zarar vermeden en güvenli ve en uygun şekilde yapıldığına dikkat çeken Başkan Akyürek, projenin gerçekleşmesine katkıda bulunan Adalet Bakanı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve Müsteşar Yardımcıları ile Konya Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Özdemir'e teşekkür etti.