Konya'daki Tüp Bebek Merkezi Umut Oluyor
Haberler » Sağlık » Haber

Konya'daki Tüp Bebek Merkezi Umut Oluyor

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi'nin Sorumlusu Doç. Dr. Hüseyin Görkemli, 4 Yıl Önce Açtıkları Merkezde Yılda Ortalama 600 Çifte Tedavi İmkanı Sunduklarını Söyledi. Doç. Dr. Görkemli, Konya Dışından Antalya, Afyonkarahisar, Isparta, Sivas, Kayseri, Alanya ve Eskişehir'in Yanı Sıra Yurt Dışından Ukrayna ve Sudan'dan Gelen Hastalara da Hizmet Verdiklerini Belirtti.

Konya'daki Tüp Bebek Merkezi Umut Oluyor

SELÇUK Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi'nin sorumlusu Doç. Dr. Hüseyin Görkemli, 4 yıl önce açtıkları merkezde yılda ortalama 600 çifte tedavi imkanı sunduklarını söyledi. Doç. Dr. Görkemli, Konya dışından Antalya, Afyonkarahisar, Isparta, Sivas, Kayseri, Alanya ve Eskişehir’in yanı sıra yurt dışından Ukrayna ve Sudan’dan gelen hastalara da hizmet verdiklerini belirtti.

Doç. Dr. Görkemli, 2 yıl önce SSK Yönetim Kurulu’nun tüp bebek uygulaması ve tedavisine ilişkin giderlerin karşılanmasına karar vermesi üzerine hasta sayısında belirgin bir artış olduğunu vurguladı.

Doç. Dr. Görkemli, sağlıkta tüp bebek konusunun en hassas konularından biri olduğunu belirterek, “Türkiye’de bebek sahibi olmanın sosyal yaşamda önemli bir yeri vardır. Bu nedenle sağlıkta tüp bebek konusu çok hassas bir konudur. Biz de bunun bilinciyle hastalarımıza çok özen gösteriyor ve onların hassasiyetini de anlayışla karşılıyoruz” dedi.

STRES TEDAVİ SÜRECİNİ ETKİLİYOR

Her hastanın kendine göre bebek sahibi olma şansı bulunduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Görkemli, son yıllarda tedaviye gelen erkek hasta sayısında artış olduğunu, hatta erkeklerin sayı olarak kadınları geçtiğini vurguladı. Özellikle 40 yaşın üstünde olan, sigara ve alkol alışkanlığı bulunan, beslenme bozukluğu olan, uzun yol şoförlüğü yapan, ateşli bir hastalık geçiren erkeklerin tedavi için geldiğini kaydeden Doç. Dr. Görkemli, şunları söyledi:

“Tedavi aşamasını erkek ya da kadın olsun fark etmez, hastanın yaşı, beslenme bozukluğu, gıdalardaki katkı maddeleri, hormonlu gıdalar, sulardaki katkı maddeleri, sigara ve alkol alışkanlığı, stres olumsuz yönde etkiliyor. Cep telefonu bile şüpheliler arasında sayılıyor.”

TABULAR YIKILIYOR

Bebek sahibi olamayan çiftlerin artık tedaviden kaçmadığını, bu hastalığı da normal bir hastalık gibi görenlerin sayısının arttığını söyleyen Doç. Dr. Görkemli, eğitim düzeyinin yükselmesi, tedavi ücretlerinin devlet tarafından karşılanması gibi faktörlerin çiftleri tedaviye teşvik ettiğini kaydetti.

Doç. Dr. Görkemli, merkezin laboratuvar sorumlusu Prof. Dr. Selçuk Duran, Yardımcısı Doç. Dr. Murat Aktan, 1 hemşire, 1 laboratuvar teknisyeni, yardımcı personelle kısıtlı bir kadro ile geniş kesime hizmet vermeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.