Konya'da beklenen kar çiftçiyi sevindirdi, sürücüleri üzdü

Konya'da beklenen kar çiftçiyi sevindirdi, sürücüleri üzdü

Kuraklık nedeniyle ürün kaybı yaşayan çiftçinin yüzü beklenen karın yağması ile gülerken, trafikte ilerlemekte güçlük çeken sürücüler hallerinden memnun değil.

Konya'da beklenen kar çiftçiyi sevindirdi, sürücüleri üzdü

Kuraklık nedeniyle ürün kaybı yaşayan çiftçinin yüzü beklenen karın yağması ile gülerken, trafikte ilerlemekte güçlük çeken sürücüler hallerinden memnun değil.

Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava kütlesi yurdu etkisi altına aldı. Konya'da da etkili olmaya başlayan kar yağışı, gece boyunca devam etti. Kara hazırlıksız yakalanan bazı vatandaşlar soğuktan olumsuz etkilendi.

Uzun bir aradan sonra yağan kar çiftçilerin yüzünü güldürdü. Bununla birlikte geciken kar yağışı ile zor günler geçiren kışlık mont, ayakkabı, atkı, bere, şemsiye ve kömür esnafı da işlerin açılmasından oldukça memnun.

Diğer yandan, kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor. Şehirlerarası yollarda kalan araçlar kimi zaman polisler tarafından, kimi zaman da yolcular tarafından itiliyor. Şehir merkezinde araçlar trafikte yavaş seyderken, şehirlerarası yollarda da ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Konya'yı Aksaray, Karaman, Adana, Ankara ve Afyonkarahisar'a bağlayan yollarda zincirsiz araçların seyrine izin verilmiyor. Belirli bölgelerde buzlanan yollarda kazaların meydana gelmemesi için trafik ekipleri de önlem alıyor. Konya-Afyonkarahisar karayolunun Gelemiş Rampası'nda, buzlanan yolda rampayı çıkamayan araçlara polisler yardım etti. Otobüs ve minibüsler de rampada kalınca, devreye yolcular girdi. Araçlardan inen yolcular, bindikleri aracı iterek kurtardı.

Seydişehir ilçesinde kar kalınlığı yaklaşık 20 santimetreye ulaştı. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan araç sahipleri zor anlar yaşadı. Seydişehir - Antalya karayolunda trafik ekipleri zincir takmayan araçlara geçiş izini vermiyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, kar yağışının yarın da etkili olacağını bildirdi. Kar yağışından sonra da aşırı soğuklar gelecek. Hava sıcaklığının 4 ile 6 derece düşeceği bildirilirken, Konya'da Salı gecesi termometrelerin sıfırın altında 13 dereceyi göstermesi bekleniyor.

Belediye ve karayolları ekipleri bölgelerindeki yollarda kar temizleme ve buzlanmayı önlemek için çalışma yaparken, Emniyet yetkilileri de sürücüleri uyararak, mecbur kalmadıkça araçlarını kullanmamalarını ve toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istedi. Vatandaşların araçlarını kış şartlarına uygun hale getirmeden trafiğe çıkartmamaları gerektiğine de dikkati çeken yetkililer, araçlarda mutlaka kar lastiği veya çivili lastik kullanılması, zincir, takoz ve çekme halatı bulundurulması gerektiğini belirtti. Yetkililer, ayrıca, karlı havalarda öndeki araçla takip mesafesinin korunması, ani manevra ve frenden kaçınılması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Kaynak: CHA