Konya: Beyşehir'de Orman Yangını Tatbikatı

Konya: Beyşehir'de Orman Yangını Tatbikatı

Konya: Beyşehir'de Orman Yangını Tatbikatı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Konya'nın Beyşehir Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahasındaki Kurucuova Beldesi İslibucak Mevkii'nde gerçekleştirilen orman yangını tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Konya'nın Beyşehir Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahasındaki Kurucuova Beldesi İslibucak Mevkii'nde gerçekleştirilen orman yangını tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Konya Orman Bölge Müdürü Salih Kılınçarslan, Koruma Şube Müdürü Mehmet Bozgan, Beyşehir İşletme Müdürü Ali Şeker ve işletme şeflerinin de izlediği yangın tatbikatı başarılı bir şekilde tamamlandı. Yangına müdahale eden ekipler, alevleri bölgedeki meskun yere sıçramadan kısa süre içerisinde söndürmeyi başardı.

Anamas Dağı eteklerindeki Dedegül Yangın Gözetleme Kulesi'nden, senaryo gereği orman içerisinde yükselen bir dumanın görülmesi üzerine, İslibucak İlk Müdahale Ekibi'ne telsiz ile ihbarda bulunuldu. İlk müdahale ekipleri, arazöz ve iş makineleri ile süratle yangın bölgesine sevk edildi. Anız ateşi ile başlayan yangının ormana sirayet ettiğini ve yakındaki yerleşim yerini de tehdit etmekte olduğunu tespit eden ekipler, durum değerlendirmesi yaptıktan sonra, yangına müdahale etti. Yangına orman köylüsü olan mükellefler de çağrılarak destek verirken, Kurucuova Belediyesi'nden bir itfaiye de takviye olarak söndürme çalışmalarına katıldı. Yangın bölgesinde bir greyder tarafından de alevlerin geniş alana sıçramaması için çalışma yapıldı. Yangın büyümeden kısa süre içerisinde söndürüldü.

Orman Bölge Müdürü Salih Kılınçarslan, yangınla mücadele konusunu Orman Genel Müdürlüğü olarak vatan savunması gibi gördüklerini söyledi. Kılınçarslan, "Nasıl ki vatan toprağımızdan bir karış vermediğimiz gibi, biz de ormanlarımızın bir karışını dahi yangınla kaybetmek istemiyoruz. Bu düşünceyle yangınla mücadele eden teşkilatımız özellikle son 3 yılda gerçekleştirdiği başarılı organizasyonlarla gerek yangından önce eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleriyle yangın çıkmasına mani olmak, gerek her türlü tedbire rağmen çıkan yangınları hızlı ve etkin müdahale, gerekse yanan alanlarımızı süratle, mümkünse yıl içinde ağaçlandırarak ormanlarımızı bu doğal afete karşı korumaya çalışmaktadır. Bu yolda ülkemiz geçmiş yıllara nazaran çok büyük mesafe katetmiştir" dedi.

Kılınçarslan, Bölge Müdürlüğü'nün 1 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında muhtelif yerlerde konuşlandırılmış 15 adet gözetleme kulesi ile ormanların 24 saat gözetlenmekte olduğunu da belirterek, "Yine ormana en kısa zamanda ulaşabileceğimiz çeşitli yerlerde 13 adet ilk müdahale ekibi, 24 saat olası orman yangınlarına müdahale için hazır olarak beklemektedir" diye konuştu.

Tatbikat sonrası, Orman Bölge Müdürü Kılınçarslan ve beraberindekiler Anamas Dağı eteklerindeki 2 bin metre rakımlı Dedegül Gözetleme Kulesi'nde ve İslibucak bölgesindeki orman gençleştirme sahasında incelemelerde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title