Konya: Başbakan Erdoğan Konya'da (1)

Konya: Başbakan Erdoğan Konya'da (1)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Geçmiş Dönemlerden Kalan Açıkları Kapatmaya, Kayıpları Telafi Etmeye Çalıştıklarını Söyledi.

Konya: Başbakan Erdoğan Konya'da (1)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçmiş dönemlerden kalan açıkları kapatmaya, kayıpları telafi etmeye çalıştıklarını söyledi.

Bir dizi açılış ve programlar için Konya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3. Organize Sanayi Bölgesi'nde yapımı tamamlanan ve kapasite artımı yapılan 111 fabrikanın açılış törenine katıldı. Törene, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri, sanayiciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kısa bir süre önce yine burada 12 tesisin açılışını yaptıklarını ve bugünün müjdesini verdiklerini hatırlatarak, "Bu fabrikalarda 6 bin 680 vatandaşımız iş sahibi oluyor. Gittiğim her yerde girişimcilere şunu söylüyorum. Aynı evden bir kişi işe al. Bugün yine Konya'da sadece bu 111 fabrika ile kalmayacağız. Burada olduğu gibi birçok yerde yüzlerce fabrikanın altyapı tesislerinin, okulların, hastanelerin açılması için bu yola çıktık. Başta demedik mi? Biz bu yolda bir karar verdik. Farklı bir şekilde büyüyoruz. Türkiye daha yeni yola çıktı. Bundan sonra şartlar bize çalışacak. Dik duralım, heyecanımızı kaybetmeyelim. Konya artık sadece tahıl ambarı olarak anılmayacak. Sanayisiyle örnek bir hale geliyor. Bir kültür ve ilim merkezi haline gelecek. Yolların kesiştiği bir merkez haline gelecek. Hızlı tren Konya'ya geliyor. Bu Konya'nın dünyayla buluşması demek. Mavi Tünel birkaç ay içinde temelini atacak. Konya Ovası Ab-ı hayata kavuşacak. Türkiye'de artık yatırımlar çığ gibi büyürken, Konya farkı hem devlet, hem de özel sektör yatırımlarında patlama yaşanıyor. Geçmiş dönemlerden kalan açıkları kapatmaya, kayıpları telafi etmeye çalışıyoruz. Hedefimiz Türkiye'yi dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına sokabilmek. İlk hedefimiz 20 ekonomi arasına sokmaktı, bunu başardık. 2000-2001 yılarında iki bükük kriz yaşamamıza rağmen bu noktaya gelebildik. Sadece bizim dönemimizde, Irak Savaşı, petrol krizine rağmen hedeflerimizi yakaladık. Yakaladığımız hedeflerle daha da farklı bir hızla geleceğe yürüyoruz. Türkiye'miz olması gereken yerde değil. Bu hedefimizi anlayamayan, heyecanımızı paylaşmayanlar var. Yakaladığı seviyeyi anlamamakta direnenler var. Açtıkları yaralara merhem olmaya çalışıyoruz. Sebep oldukları sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. 10 yılda yüzde 2.6 oranında büyüdük" şeklinde konuştu.

"Biz 4 yıl içinde yılda ortalama 7.6 oranında büyüdük. Nereden nereye" şeklinde açıklamalarını sürdüren Erdoğan, "Bunları bir şeyle kıyas edeceksin. Durup dururken bu duruma gelmedik ki. Devraldığımız dönemle kıyaslayacağız. Nasıl bir ülke devraldık, nasıl bil ülke haline geldi. Arada 3 fark var. Bizden öncekiler enflasyon ve faizleri yükseltirken, biz enflasyonu tek hanelere, çıldıran faiz oranlarını da düşürmeyi başardık. Hükümetimiz de bakanlık dahi yapmış olan zevat bile bunu söyleyebiliyor. Bu ülkede devraldığımız zaman gecede yüzde 8 binlere ulaştığını gördük. 3 haneli enflasyonu gördük. Şimdi tek haneli enflasyonları yaşıyoruz. Faizde 18-19'lara düştük. Çiftçimize Ziraat Bankası'nın verdiği kredinin faizi yüzde 59. Şimdi yüzde 8-12 arasında değişiyor. Benim esnaf kardeşim, Halk Bankası'nın verdiği kredi yüzde 46 idi. Biz desteğimizi esnafa verdik. Anadolu yaklaşımı adımını attık. Bu yaklaşık 40 bin esnafımızı kapsıyor. Yapılandırılan borç 1.2 katrilyon. Bu adımları bizler atıyoruz. Ama hala bunu bile farklı yerlere çekenler var. Gözü olup da görmeyenler, hakikati konuşamayanlar. Kulağı olup hakikati duyup konuşamayanlar olacak. Onlar moralinizi bozmasın. Onlar 1'in yanına sonuna 0 ekleyip durdular. Milli değerlere saygılıyım. TL'yi rezil ettiler. Biz ne yaptık. TL'ye ilave edilmiş fuzuli 6 sıfır vardı ya, bir kalemde sildik attık. Biri altı sıfırın hamallığından kurtardık. Halkımızı da bu tür hamallıklardan kurtardık. Liramızı Cumhuriyetin ilanındaki dolar karşısındaki değerine getirdik. Vatanseverlik, milliyetperverlik budur. Enflasyon patlar dedi. Patlaması, aksine çatladı" değerlendirmesini yaptı.

Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan'a bir koltuk hediye edildi. Daha sonra Başbakan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri ve KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil toplu olarak butona basarak fabrikaların açılışını yaptı.