Konya Bakan Çavuşoğlu Tarihimizi, Kendi Soyunu Katledenlere Aşık Olanlardan Öğrenecek Değiliz-Aktuel

Konya Bakan Çavuşoğlu Tarihimizi, Kendi Soyunu Katledenlere Aşık Olanlardan Öğrenecek Değiliz-Aktuel

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız parlamenter Sonia Krimi'nin 1915 olaylarına yönelik eleştirilerine değinerek Tarihimizi, özelliklede kendi tarihini bile unutup, mevki, makam için kendi soyunu katledenlere aşık olanlardan da öğrenecek değiliz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız parlamenter Sonia Krimi'nin 1915 olaylarına yönelik eleştirilerine değinerek Tarihimizi, özelliklede kendi tarihini bile unutup, mevki, makam için kendi soyunu katledenlere aşık olanlardan da öğrenecek değiliz. Kendi soyunu unutanlar, tarihini unutmak isteyenlerden tarih dersi alacak değiliz. Buna cüret edenlere de gerekli dersi vermek bizim boynumuzun borcudur. Onların hadlerini bildirmek Türk milleti adına bizim görevimizdir. dedi. Dışişleri Bakanı Mevlet Çavuşoğlu, Konya'da Selçuk Üniversitesi tarafından kendisine verilen fahri uluslararası ilişkiler doktora payesi törenine katıldı. Üniversite kampüsündeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi'ndeki törende konuşan Çavuşoğlu, girişimci ve insani dış politikası dolayısıyla kendine verilen fahri doktora dolayısıyla mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Fransız parlamenter Sonia Krimi'nin 1915 olaylarına yönelik eleştirilerine değindi. Çavuşoğlu, şunları söyledi Geçmişimizi, tarihimizi, ecdadımızı çok iyi öğrenip çok iyi anlatmamız lazım. Esasen bu bize yani geleceğimizi de ışık tutar. Tarihimizi özelliklede kendi tarihini bile unutup, mevki, makam için kendi soyunu katledenlere aşık olanlardan da öğrenecek değiliz. Kendi soyunu unutanlar, tarihini unutmak isteyenlerden tarih dersi alacak değiliz. Antalya'da da söylediğim gibi buna cüret edenlere de gerekli dersi vermek bizim boynumuzun borcudur. Onların hadlerini bildirmek Türk milleti adına bizim görevimizdir. Bu ecdadımızla, tarihimizle gurur duyuyoruz.

'BİZİM TARİHİMİZDE SOYKIRIM YOKTUR'

Bakan Çavuşoğlu, tarihimizde soykırım olmadığını belirterek, Bizim tarihimizde soykırım yoktur. Bizim tarihimizde sömürgecilikte yoktur. Ecdadımızla her zaman gurur duyuyoruz. Biz Alpraslan'la, Alaeddin Keykubat'la, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Abdülhamit Han ile gurur duyduk. Cumhuriyetimizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile gurur duyuyoruz. O günden bu yana Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten, Recep Tayyip Erdoğan'a kadar bu ülkeye hizmet etmiş tüm devlet büyüklerimizi her zaman saygıyla sevgiyle hakkın rahmetine kavuşanları da rahmetle yad ediyoruz. Biz tarihimizle gurur duyuyoruz. dedi.

YABANCI DÜŞMANLIĞI, İNSANI DEĞERLERİMİZE TEHDİT OLUŞTURUYOR

Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik yapılan terör saldırısına da değinen Çavuşoğlu, Yeni Zelanda'da meydana gelen terör saldırısında, hoşgörüsüzlük, ırkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığının ortak insani değerlerimize bir tehdit teşkil ettiğini bir kez daha görmüş olduk. Son yıllarda artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığının bir tezahürü oldu. Bu tehditlere karşı dayanışma içinde ve kararlılıkla mücadele etmek şart olmuştur. Bu anlayışla terör saldırısının hemen arkasından sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla birlikte Yeni Zelanda'ya gittik, oradaki Müslüman kardeşlerimizle, tüm Yeni Zelanda halkıyla ve hükümetiyle olan dayanışmamızı gösterdik. Hemen arkasından İslam İşbirliği Teşkilatı dışişleri bakanları toplantısını İstanbul'da acil olarak topladık. Fakat sadece İslam İşbirliği Teşkilatını toplamak yetmez. Bu gelişme, herkesi tehdit eden trend karşısında tüm dünyayı ayağa kaldırmamız gerekir. diye konuştu.

Yeni Zelanda'daki saldırı için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nu da olağanüstü toplanmaya çağırdıklarını ifade eden Çavuşoğlu, 2 Nisan günü genel kurulda yaptığım hitabımı Hazreti Mevlana'nın tüm insanlığı kucaklayan sözleriyle noktaladım. Hazreti Mevlana diyor ki, 'Hoşgörünün kulaklarıyla dinleyin, şefkatin gözleriyle görün, sevginin diliyle konuşun'. Bu mesajı, insanlığın vicdanının meclisi olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda tüm dünyaya anlatmak istedik. 21'inci yüzyılın sorunlarının çözümü uzaklarda değil, değerlerimizde, zengin mirasımızda ve öz kültürümüzdedir.ö dedi.

SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Erasmus programı kapsamında Polonya'da iken öldürülen Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 2'nci sınıf öğrencisi Furkan Kocaman'a Allah'tan rahmet, ailesine ve üniversite camiasına baş sağlığı dileyen Çavuşoğlu, Bu konuda gerekeni yapmak Bakanlığımızın en temel görevi. Ama bundan sonra soruşturmanın tüm boyutlarıyla açığa çıkması için ve bu cinayetin arkasındaki sebepler dahil tüm gerçeklerin aydınlığa çıkarılması için takibini yapıyoruz. Bunun peşini bırakmayacağımızı özellikle vurgulamak istiyorum.ö dedi.

Kaynak: DHA