Konya-Akşehir "Raybüs" Seferleri Başladı

Konya-Akşehir "Raybüs" Seferleri Başladı

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından hazırlanan proje çerçevesinde Konya ile Akşehir ilçesinde raybüs seferlerinin başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Konya-Akşehir

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından hazırlanan proje çerçevesinde Konya ile Akşehir ilçesinde raybüs seferlerinin başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir Tren Garı'nda düzenlenen törende, raybüs seferleri ile YHT'den yararlanma imkanı doğduğunu söyledi.

Raybüs çalışmasındaki amacın Akşehir ve diğer ilçelerde yaşayanların YHT'ye ulaşımını sağlamak olduğunu belirten Akkaya, "Hızlı tren Akşehir'e gelmiyorsa, 'Akşehirli YHT teknolojisinden faydalansın' diye bu projeyi geliştirdik" dedi.

Raybüs seferlerinin ilerleyen günlerde Akşehir ve diğer ilçelere daha büyük fayda sağlayacağını ifade eden Akkaya, şunları kaydetti:

"?Konya-Akşehir arasında yer alan; Horozluhan, Pınarbaşı, Meydan, Sarayönü, Kadınhanı, Ilgın, Çavuşcugöl ve Argıthanı istasyonlarında duruş yapmak suretiyle yolcu iniş-binişi sağlanacak. Bugün başlayacak raybüs hattımızda Konya, 2 saat 27 dakika sürüyor. Otobüs yaklaşık 2 saat sürüyor. Bu ne kazandırıyor? diye düşünülebilir. Şu anda hizmete devam eden Mavi Tren hattımız 3 saatte Akşehir-Konya arasında ulaşımı sağlıyor. Raybüs sayesinde 2 saat 27 dakikaya indirilmiş oluyor. Nasip olursa önümüzdeki günlerde, Sarayönü-Konya arasındaki ray hatlarının değiştirilmesiyle de bu süre 1,5 saatte düşecek."

TCDD Bölge Müdürü Enver Timurboğa ise 132 yolcu kapasiteli raybüsün YHT ile koordineli olacağını dile getirdi.

Akşehir İlçe Müftüsü Karabey Özdemir tarafından okunan duanın ardından, raybüs seferi başlatıldı.

Törene, Ilgın Kaymakamı Yücel Gemici, Akşehir Garnizon Komutanı İkmal Albay Erdal Canol, Ilgın Belediye Başkanı Halil İbrahim Oral, Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan, Çeltik Belediye Başkanı Mehmet Ekizoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA