Konut Satış Fiyatları

Konut Satış Fiyatları

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (atso) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Bu Yılın Birinci Dönemine İlişkin Tuik Tarafından Açıklanan Konut Satış İstatistiklerinin, Konut Satışlarındaki Gerilemeyi Tekrar Ortaya Koyduğunu Anımsatarak Ekonomik Büyümede ve İstihdamda Çok Önemli Bir Yeri Olan İnşaat Sektörünün Canlanması İçin, Konut Kredisi Maliyetlerinin Düşürülmesi Gerektiğini Bildirdi

Konut Satış Fiyatları

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, bu yılın birinci dönemine ilişkin TUİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerinin, konut satışlarındaki gerilemeyi tekrar ortaya koyduğunu anımsatarak ekonomik büyümede ve istihdamda çok önemli bir yeri olan inşaat sektörünün canlanması için, konut kredisi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini bildirdi.

Budak, yaptığı yazılı açıklamada, yılın ilk döneminde geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye genelinde yüzde 21,1 gerileme olduğunu, yalnızca üç bölgede artış görüldüğünü, 23 bölgede ise düşüş yaşandığına dikkati çekti.

Budak, Batı Akdeniz Bölgesi'nin 2009 yılında toplam 30 bin 784 konut satışıyla İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra bölge olarak 4'üncü sırada yer aldığını, toplam konut satışı içindeki payının ise yüzde 5,8 olduğunu ifade etti.

Budak açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

'Konut satışlarında gerileme, ekonomide belirsizlik, uzun vadeli konut kredisi faiz oranlarının konut alımını teşvik edici düzeyde olmaması, işsizlik ve reel gelir artışının yetersiz kalması gibi faktörlerle açıklanabilir. Antalya'da konut fiyatları 2007 yılına göre artış göstermemesine ve ilimizde konut fiyatlarının İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyük illere göre düşük olmasına rağmen konut talebi yeterli düzeyde değildir. Oysa, inşaat maliyetlerindeki artış ve konut fiyatlarının diğer illerde artmaya başlaması nedeniyle Antalya'da konut alımı için en iyi dönemde bulunuyoruz. Bu nedenle sektörümüzün reklam ve pazarlama konusunda daha aktif ve yetkin bir çalışma yürütmesi gerekmektedir.

Öte yandan ekonomik büyümede ve istihdamda çok önemli bir yeri olan inşaat sektörünün canlanması için konut kredisi maliyetlerinin düşürülmesi yönünde önlem talebimizi tekrar hatırlatıyoruz.'

(MUH-YB-İRE) - ANTALYA

Kaynak: AA