Kongreye "Açılım" Damga Vuracak

Kongreye "Açılım" Damga Vuracak

AKP'nin "Demokratik Açılım' ile İlgili Oluşturduğu Komisyon, Yarınki 3. Olağan Kongre'de Bir Bildiri Dağıtacak.

Kongreye

AKP'nin yarın yapılacak olan 3. Olağan Kongresi'ne "Demokratik Açılım"ın damga vurması bekleniyor. AKP'nin, ASKİ Spor Salonu'nda yapılacak 3. olağan kongresi için hazırlıklar tamamlandı.

AKP Genel Merkez yönetimi 3. olağan kongre için yaklaşık 3 aydır sürdürdüğü hazırlıklarını tamamladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, talimatıyla kongrede aşırı harcamaya gidilmedi, gösterişten uzak duruldu.

ASKİ Spor Salonu'nda yapılacak kongrenin gündemi belirlenirken, gündemde yabancı konukların konuşması genel başkanın konuşmasından önce yapılacağı yer aldı. AKP'nin ASKİ Spor Salonu'nda toplanacak olan 3. Olağan Kongresi bir gün sürecek. Saat 10.00'da başlayacak kongre gündemine göre, faaliyet raporu ve gelir gider raporunun okunması ve ibrasının ardından genel başkanlık seçimi yapılacak. Daha sonra Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun 50 asil 25 yedek, Merkez Disiplin Kurulu'nun 11 asil, 5 yedek üyesi için seçim yapılacak. Tüzük değişikliğinin de gerçekleştirileceği 3. Olağan Büyük Kongresi aynı gün sona erecek.

Üçüncü kez genel başkan adayı olan Erdoğan'ın kongrede yapacağı konuşma metninin ana başlıklarını demokratik açılımlar, ekonomik kriz ve Türkiye krizi nasıl atlattı, Avrupa Birliği ve AKP'nin 7 yıllık icraatları oluşturacak.

-KONGREDE "AÇILIM" BİLDİRİSİ-

AKP, "Demokratik Açılım' ile ilgili İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ve Adana Milletvekili Ömer Çelik'ten oluşan bir komisyon oluşturdu.

Komisyon, AKP'nin yarın gerçekleştireceği 3. Olağan Kongresi'nde dağıtılmak üzere "Demokratik Açılım'a ilişkin bir bildiri hazırlayacak. Bildiride, "Biz hepimiz Türkiye'yiz" sloganını kapsayan ve "Demokratik Açılım'ın özünü anlatan ve tüm toplumdan destek isteyen yaklaşık bir sayfalık rapor oluşturulacak. AKP'nin kongreye kadar hazırlayacağı bu bildiride, aynı zamanda Hükümet'in, "Demokratik Açılım'ın başlıklarını da oluşturacak.

Açılımla ilgili 3 slogan yer alacak. Sloganlar "Demokratik Açılım' ile ilgili "milli birlik ve beraberlik' mesajı verecek.

-PARTİ YÖNETİMİ YÜZDE 50 DEĞİŞECEK-

Erdoğan'ın, 29 Mart seçimlerinin ardından açıkladığı vitrin değişikliğini MKYK'da da yapacak.

Erdoğan'ın, MKYK'da kapsamlı değişikliğe gideceği, yeni ve sürpriz isimleri getirmesi bekleniyor. Bu isimler arasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ve Çalışma Bakanı Ömer Dinçer ve Milli Eğitim eski Bakanı Van Milletvekili Hüseyin Çelik'in MKYK'ya gireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Erdoğan'ın parti yönetiminde kadın kotasını yükselteceği, MKYK'ya en az 10 kadın milletvekilini alması da kongre öncesi kulislerde dillendiriliyor. (ANKA)

(BK/BÜN)