Kongo Haberleri

Kongo haber, Kongo son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kongo - 09.03.2021
Galatasaray'a Luyindama için FIFA'dan iyi haber
Galatasaray, 18 Kasım 2019'da oynanan milli maçta sakatlanan Demokratik Kongolu stoper Christian Luyindama için FIFA'dan 736 bin 193 Euro alacak.
Kongo - 09.03.2021
Son dakika haberleri: ABD Dışişleri Bakanlığı, Trump'ın İsrailli maden şirketi sahibine verdiği yaptırım muafiyetini kaldırdı
Son dakika gündem haberi: ABD yönetimi, eski Başkan Donald Trump'ın, İsrailli maden şirketi sahibi Dan Gertler'e, Demokratik Kongo'da karıştığı yolsuzluklar dolayısıyla uygulanan yaptırımlara karşı tanıdığı muafiyetin kaldırılmasına karar verdi.
Kongo - 08.03.2021
Belçika'nın sömürgeci kralının adını taşıyan tünele yeni isim veriliyor
Belçika'nın Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki sömürgeci geçmişinin simgesi olan Kral 2.
Kongo - 08.03.2021
ABD yapmaktan vazgeçtiyse, darbenin modası mı geçti?
ABD Dışişleri Bakanı'nın açıklaması "2021 Geçici Ulusal Güvenlik Stratejisi El Kitabı"nın kamuoyuna duyurulmasıyla beraber geldi: "…Ama demokrasiyi, pahalı askeri müdahaleler ya da otoriter rejimleri güç kullanarak devirme girişimleri ile yüceltmeye çalışmayacağız. Bu taktikleri eskiden kullandık. Ancak iyi niyete rağmen başarılı olamadılar. Demokrasinin yüceltilmesi amacına kötü bir anlam yükleyerek Amerikan toplumuna olan güveni zedeledi. Biz işleri artık farklı yapacağız." [1] İşte Blinken için küçük ama uluslararası toplum için büyük bir adım. Yirminci yüzyılda eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'a 1973'teki Şili darbesi için bunun yüzde biri düzeyinde bir itiraf cümlesi sarf ettirmek mümkün olmamıştı. Salvador Allende liderliğindeki demokratik yolla iktidara gelmiş Şili hükümetini "virüs" olarak niteleyen Kissinger, bu virüsün yalnızca bölgeyi değil, İtalya'ya kadar tüm dünyayı tehdit ettiğini söylemişti. Darbeci General Pinochet'nin Şili'deki insan hakları ihlallerinden şikayet eden dönemin Santiago Büyükelçisi David H. Popper'a Kissinger'ın mesajı da şu şekilde olmuştu: "Popper'a söyleyin bize siyaset bilimi dersi vermeyi kessin." Görüldüğü üzere Kissinger'ın ABD'sinden Blinken'ın ABD'sine kadar 50 yıllık süreçte kayda değer bir mesafe kat edilmiş. ABD'yi darbecilikten vazgeçiren bu yolculukta hiç şüphesiz Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimi de önemli bir kilometre taşı oldu. 2016 yılının Eylül ayında Ankara'yı ziyaret eden Blinken o sırada ABD Dışişleri bakan yardımcılığı görevini yürütmekteydi. Başkente yaptığı ziyarette, ülkesinin ev sahipliği yaptığı terör elebaşlarının talimatlarıyla düzenlenen darbe girişiminin sonuçlarını yerinde görme fırsatı olmuştu. Şüphesiz Washington'ın darbe destekçiliği yapmasındaki hatalara ilişkin açıklamasında geçmişteki görev süresinde elde ettiği bu tecrübenin de sonucu var. Peki bu açıklama ABD'nin darbe ve istikrarsızlaştırma operasyonlarından kesinlikle vazgeçtiğine bizleri ikna etmeye yetecek mi? CIA'in darbe geçmişi ne olacak? Biden yönetimi Dışişleri Bakanı Blinken'ın ağzından darbe destekçiliğinin yanlış bir politika olduğunu kabul etti. Bu itiraf aşağıdaki ülkeler için bir anlam ifade etmeli mi? Türkiye, İtalya, Belçika, Polonya Panama, Güney Kore, Çin, Mısır, İran, Küba, Guatemala, Endonezya, Lübnan, Vietnam, Irak, Kongo, Laos, Dominik Cumhuriyeti, Brezilya, Kamboçya, Şili, Etiyopya, Bolivya, Angola, Zaire, Afganistan, El Salvador, Çad, Nikaragua, Haiti, Venezuela, Honduras, Libya, Yemen.
Kongo - 05.03.2021
COVAX kapsamında 20 ülkeye 20 milyon doz Kovid-19 aşısı ulaştı
Şimdiye kadar Gana, Fildişi Sahili, Angola, Kamboçya, Kolombiya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Gambiya, Hindistan, Kenya, Lesotho, Malavi, Mali, Moldova, Nijerya, Filipinler, Güney Kore, Ruanda, Senegal, Sudan ve Uganda'ya aşı gönderildiğini aktaran Ghebreyesus, ilk turda gönderdikleri aşıların bu ülkelerin nüfusunun yüzde 2-3'ünü kapsayacağını belirtti.
Kongo - 05.03.2021
Son dakika haber | Afrika ülkelerinde Kovid-19 aşılama süreci başladı
Bu ülkeler arasında Kenya, Sudan, Fildişi Sahili, Lesotho, Nijerya, Ruanda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Angola ve Gambiya bulunuyor.
Kongo - 04.03.2021
Son dakika haberi! Lesotho'ya COVAX kapsamında 36 bin doz Kovid-19 aşısı ulaştı
COVAX kapsamında, dün ve bugün çok sayıda ülke ilk parti aşıları teslim aldı. Bu ülkeler arasında Kenya, Sudan, Nijerya, Ruanda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Angola ve Gambiya bulunuyor.
Kongo - 03.03.2021
Son dakika haberleri! Gambiya'ya, COVAX'ın gönderdiği 36 bin doz Kovid-19 aşısı ulaştı
COVAX kapsamında dün ve bugün çok sayıda ülke ilk parti aşıları teslim aldı. Bu ülkeler arasında Kenya, Sudan, Nijerya, Ruanda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Angola bulunuyor.
Kongo - 03.03.2021
Son dakika haberi: Afrika'da Kovid-19 vaka sayısı 4 milyon sınırında
Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında dün ve bugün çok sayıda ülke ise ilk parti aşıları teslim aldı. Aşıları alan ülkeler arasında Kenya, Sudan, Nijerya, Ruanda, Gambiya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Angola var.
Kongo - 28.02.2021
İran, Kovid-19 nedeniyle 17 Afrika ve 14 Güney Amerika ülkesiyle uçak seferlerini durdurdu
Söz konusu ülkeler şu şekilde açıklandı: Güney Afrika, Angola, Arjantin, Bolivya, Botsvana, Brezilya, Burundi, Yeşil Burun Adaları, Şili, Kolombiya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekvador, Esvatini, Fransız Guyanası, Lesotho, Guyana, Malavi, Moritanya, Mozambik, Namibya, Panama, Paraguay, Peru, Ruanda, Seyşeller, Surinam, Tanzanya, Uruguay, Venezuela, Zambia, Zimbabve.
Kongo - 24.02.2021
Mısır, Sudan'ın, Hedasi Barajı için dörtlü arabuluculuk kurulması önerisini desteklediğini duyurdu
Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin dönem başkanlığını yaptığı Afrika Birliği Eylem Hücresi Koordinatörü Alphonse Ntumba'yı başkent Kahire'de kabul etti.
Kongo - 24.02.2021
Son dakika haberleri! Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Ugandalı ayrılıkçıların saldırısında 11 sivil öldü
Bir son dakika haberine göre Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) Ugandalı ayrılıkçı grup Demokratik İttifak Güçleri (ADF) tarafından düzenlenen saldırıda en az 11 sivil yaşamını yitirdi.
Kongo - 24.02.2021
İtalya, büyükelçisinin hayatını kaybettiği konvoy saldırısına ilişkin BM'den detaylı bilgi istedi
İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusunda İtalyan büyükelçisi ve koruma görevlisinin hayatını kaybettiği Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin BM'den detaylı bilgi istediklerini söyledi.
Kongo - 24.02.2021
Son dakika haberi! Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tshisekedi, diplomatların başkent dışına çıkışını yasakladı
Son dakika haberleri... Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, güvenlik önlemi amacıyla ülkedeki tüm büyükelçi ve diplomatlara başkent Kinşasa dışına çıkma yasağı getirdi.
Kongo - 24.02.2021
Gine'de ebolaya karşı aşı kampanyası başlatıldı
DSÖ'nün 18 Kasım 2020'de, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki (KDC) 11'inci dalga ebola salgınının sona erdiğini duyurmasının ardından, virüs 7 Şubat'ta ülkenin doğusundaki Kuzey-Kivu eyaletinin Biena bölgesinde tespit edilmişti.
Kongo - 23.02.2021
Kongo Demokratik Cumhuriyeti, BM konvoyuna düzenlenen saldırıdan FDLR ayrılıkçılarını sorumlu tuttu
Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) hükümeti, ülkenin doğusunda Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) konvoyuna yönelik saldırının, Ruanda'nın Kurtuluşu Demokratik Güçlerince (FDLR) düzenlendiğini duyurdu.
Kongo - 23.02.2021
Son dakika haberleri | İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden mevkidaşı Nzeza ile görüştü
Gelen son dakika haberine göre İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Marie Tumba Nzeza ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Kongo - 22.02.2021
BM'den Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne, Dünya Gıda Programı konvoyuna saldırıyı "hızlıca soruşturma" çağrısı
BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Dünya Gıda Programı (WFP) konvoyuna düzenlenen saldırıyı güçlü bir şekilde kınayarak, ülkedeki yetkililere saldırıya ilişkin hızlı bir soruşturma başlatması çağrısında bulundu.
Kongo - 22.02.2021
Türkiye, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde BM konvoyuna düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadı
Dışişleri Bakanlığı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusunda Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) konvoyuna yönelik saldırıyı şiddetle kınayarak, saldırıda yaşamını yitirenler için taziye mesajı yayımladı.
Kongo - 22.02.2021
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki saldırıya ilişkin Dünya Gıda Programından açıklama Açıklaması
Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP), Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusunda WFP konvoyuna yönelik saldırının arkasındaki detayları ortaya çıkarmak üzere yerel makamlarla çalışılacağını bildirdi.
Kongo - 22.02.2021
İtalya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki saldırıda hayatını kaybeden büyükelçisi için yasta
İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, ülkesinin Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Luca Attanasio ve koruması Vittorio Iacovacci'nin öldürülmesinin yasını tuttuklarını belirtti.
Kongo - 22.02.2021
Son dakika: Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde BM konvoyuna düzenlenen saldırıda İtalyan büyükelçi hayatını kaybetti
Edinilen son dakika haberine göre İtalya Dışişleri Bakanlığı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Birleşmiş Milletler (BM) konvoyuna düzenlenen saldırıda bu ülkedeki İtalyan Büyükelçisi Luca Attanasio ile bir İtalyan askerin öldüğünü bildirdi.
Kongo - 22.02.2021
Son dakika haberi: İtalya Dışişleri Bakanlığı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde BM konvoyuna düzenlenen saldırıda büyükelçileri Luca Attanasio ile bir İtalyan askerin...
Son dakika haber: İtalya Dışişleri Bakanlığı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde BM konvoyuna düzenlenen saldırıda büyükelçileri Luca Attanasio ile bir İtalyan askerin öldüğünü açıkladı.
Kongo - 19.02.2021
DSÖ, Gine'ye 11 bin doz ebola aşısı yollayacak
Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM), Gine'nin yanı sıra ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) de yeniden ortaya çıkan ebola salgını ile mücadele için 15 milyon dolarlık destek vereceğini duyurmuştu.
Kongo - 18.02.2021
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde gizemli metal blok ateşe verildi
Dünyanın farklı yerlerinde gizemli şekilde ortaya çıkan ve kaybolan metal blok (monolit), Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin başkenti Kinşasa'da ortaya çıkmasının ardından ateşe verildi.
Kongo - 18.02.2021
Kongo Cumhuriyeti'ndeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 7 aday yarışacak
Kongo Cumhuriyeti'nde 21 Mart'ta yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak 7 adayın başvurusu kabul edildi.
Kongo - 17.02.2021
Gine'de ebola vakaları artıyor
Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM), Gine'nin yanı sıra ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) de yeniden ortaya çıkan ebola salgını ile mücadele için 15 milyon dolarlık destek vereceğini duyurmuştu.
Kongo - 17.02.2021
BM, Gine ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne ebola salgınıyla mücadele için 15 milyon dolar yardım yapacak
Birleşmiş Milletler (BM) Gine ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) yeniden ortaya çıkan ebola salgını ile mücadele için 15 milyon dolarlık destek verecek.
Kongo - 16.02.2021
Son dakika haberi! Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde isyancıların saldırısında 10 sivil öldü
Son dakika haberleri: Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusu Beni eyaletinde isyancıların saldırısında 10 sivil hayatını kaybetti.
Kongo - 16.02.2021
Ruanda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ugandalı isyancılara karşı ortak hareket edecek
Afrika ülkelerinden Ruanda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC), Ugandalı isyancı grup Demokratik İttifak Güçlerine (ADF) karşı ortak hareket edeceği açıklandı.
Kongo - 15.02.2021
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde gölde gemi battı: 60 ölü
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin batısında bulunan Mai-Ndombe Gölü'nde bir geminin batması sonucu 60 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişinin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
Kongo - 15.02.2021
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde yeni Başbakan Sama Lukonde Kyenge oldu
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde istifa eden Başbakan Sylvestre Ilunga yerine eski Gençlik ve Spor Bakanı Sama Lukonde Kyenge getirildi.
Kongo - 15.02.2021
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde isyancıların saldırısında 4 asker öldü
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) güneydoğusunda bulunan Katanga eyaletinin başkenti Lubumbashi'de güvenlik güçleri ile isyancı grup "Mai Mai Kata Katanga" arasında çıkan çatışmada 4 asker hayatını kaybetti.
Kongo - 14.02.2021
Gine'de Ebola nedeniyle 4 kişi öldü
- Ebola Afrika'da binlerce kişinin hayatına mal oldu Bir tür kanamalı ateşe yol açan Ebola virüsü, ilk kez 1976'da Sudan'ın Nzara ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıkmıştı.
Kongo - 09.02.2021
İngiltere'ye seyahat yasaklı ülkelerden girdiğini gizleyenlere 10 yıla kadar hapis cezası verilecek
İngiliz hükümetinin daha önce açıkladığı "kırmızı liste"de Angola, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Bolivya, Botsvana, Brezilya, Burundi, Cape Verde, Şili, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ekvador, Esvatini, Fransız Guyanası, Guyana, Lesotho, Malavi, Morityus, Mozambik, Namibya, Panama, Paraguay, Peru, Portekiz, Ruanda, Seyşeller, Güney Afrika, Surinam, Tanzanya, Uruguay, Venezuela, Zambiya ve Zimbabve bulunuyor.
Kongo - 09.02.2021
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde tren raydan çıktı: 14 ölü
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde raydan çıkan trenin devrilmesi sonucu 14 kişi yaşamını yitirdi.
Kongo - 07.02.2021
34. Afrika Birliği Zirvesi sona erdi
Zirvenin kapanış konuşmasını, Afrika Birliği'nin yeni dönem başkanı Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi yaptı.
Kongo - 07.02.2021
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde yeni Ebola vakaları tespit edildi
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusu Kuzey-Kivu eyaletinin Biena bölgesinde yeniden Ebola vakası görüldüğü bildirildi.
title