Kongo Cumhurbaşkanı Nguesso, Barış Girişimleri İçin Sudan'a Geldi

Kongo Cumhurbaşkanı Nguesso, Barış Girişimleri İçin Sudan'a Geldi

Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso, Özel Uçağı ile Geldiği Sudan'da, Çad ile Sudan Arasında Yaşanan Krizi Bitirmek İçin 2 Gün Boyunca Görüşmelerde Bulunacak.

Kongo Cumhurbaşkanı Nguesso, Barış Girişimleri İçin Sudan'a Geldi

Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso, özel uçağı ile geldiği Sudan'da, Çad ile Sudan arasında yaşanan krizi bitirmek için 2 gün boyunca görüşmelerde bulunacak.

Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso ve beraberindeki heyet, Sudan'ın başkenti Hartum'daki havaalanında düzenlenen resmi törenle karşılandı. Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir ve eşi, uçaktan inen Nguesso ve eşini sıcak bir şekilde karşıladı. Nguesso ve eşi, kendilerini karşılayan çocukları severek, verilen buketleri kabul etti. Nguesso, kendisini karşılayan askeri kıtayı selamladıktan sonra karşılama töreninin yapıldığı alandan ayrıldı. El Beşir ve Nguesso, havaalanının VIP salonunda kısa bir süre görüşme gerçekleştirdi. Burada yaklaşık 20 dakika görüşen El Beşir ve Nguesso, daha sonra makam otomobilleri ile havaalanından ayrıldı.

Nguesso ve Beşir'in yarın saat 10.30'da geniş kapsamlı bir toplantıda çeşitli sorunları ele alacağı öğrenildi. 10 Mayıs 2008 tarihinde Başkent Hartum'un Omdurman bölgesinde direnişçilerin yaptığı saldırı sonrasında Sudan hükümeti, isyancılara destek verdiği gerekçesiyle Çad'la diplomatik ilişkilerini kesmişti. Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso'un, yarınki toplantıda özellikle bu konu üzerinde duracağı öğrenildi.

(HD-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA