Konesob'dan Yeni Hal Yeri Açıklaması

Konesob'dan Yeni Hal Yeri Açıklaması

- KONESOB'dan yeni hal yeri açıklamasıKONYA - Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan, yeni hal'in merkez Meram ilçesine yapılması kanaatinde olduklarını söyledi.

- KONESOB'dan yeni hal yeri açıklaması


KONYA - Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan, yeni hal'in merkez Meram ilçesine yapılması kanaatinde olduklarını söyledi.

Konya'ya yapılacak yeni sebze meyve halinin yeri ile ilgili oda başkanlarının katılımıyla ortak açıklama yapan KONESOB Başkanı Karamercan, temsil ettikleri 55 bin üye ve 84 oda adına hal kompleksinin Meram bölgesine yapılması kanaatinde olduklarını kaydetti. Karamercan, "Malın temininde Antalya, Mersin, Karaman, Çumra, Kaşınhanı ve bölgelerin birleştiği güzergah olması, üretici, bu bölgede yüzde 85 sebze, meyve üretiminin Çumra dahil bu bölgede bulunması, üretilen malın hale sevki, gönderilmesi maliyet ve zaman açısından sorunsuz olması, malı değerlendiren çiftçiye istihdam ve kazanç sağlaması açısından ve mesafenin yakın olması hasebiyle halka ucuz mal temini ve sağlanması göz önüne alınırsa bu bölgeye hal kazandırılması elzem ve ihtiyaçtır. Deklarasyona imzalarımızı koyduğumuz kurum ve kuruluşlar olarak Konyamızın, Meram bölgemizin, üreticimizin, esnafımızın ve hal esnafının, halin bu bölgede kurulmasına ihtiyacı olduğunu düşünmekte ve bunun için çaba göstermekteyiz" dedi.

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner ise, yeni hal yerinin yapımı konusunda gerekli yerlere görüşlerini bildirdiklerini ifade ederek, "Bilindiği gibi daha önce de gerek Meram Ziraat Odası olarak gerekse sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte Meram'da üretimin yüksekliğinden ve Meram'da üretilen ürünlerin Meram'da oluşturulabilecek bir hal kompleksi ile gerek Konyamıza gerekse ülkemize dağılımdaki potansiyelin daha iyi bir konuşlanma ile sonuçlanabileceğini gerek siyasilerimize gerekse Büyükşehir ve Meram İlçe Belediye Başkanımıza gerek yazılı gerek sözlü gerekse en son meclis kararımızla görüşlerimiz olarak bildirdik" diye konuştu.

Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Ermiş de Meram ilçesinin üretim bölgesi olduğunu söyledi. Meram'ın ayrıca yaş sebze ve meyvenin yüzde 95'inin üretildiği bir bölge olduğunu da ifade eden Ermiş, "Bu hal'in bu bölgeden dışarıya yapılması üreticileri son derece rahatsız etmektedir" şeklinde konuştu.

(BG-İP-

Kaynak: İHA