Konak Tüneli Projesi

Aydın Şengül: İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak Tünelini engellemek için herşeyi yaptı.

Konak Tüneli Projesi
22.06.2012 08:49 | Son Güncelleme: 22.06.2012 08:49

Ak Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Konak Tüneli projesini engellemek için her şeyi yaptığını açıkladı. Şengül, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, özellikle Ak Parti Hükümeti'nin yapacağı her türlü yatırımdan rahatsız olup projelere engel olmak için büyük bir çaba içinde olduğuna dikkat çekerek, "Tünel kararı verilmeden önce Büyükşehir Belediye Başkanı dahil Belediye yetkilileri ile görüşülmesine ve görüş birliğine varılmasına rağmen Belediye, imara işleme işlemini yasal süreleri son gününe kadar kullanarak geciktirmiştir" diye konuştu.

Şengül, Konak Tüneli ile ilgili gelişmeyi şu şekilde sıraladı:

"22.09.2011 tarihinde Karayolları 2.Bölge Müdürlüğü'nce İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yazı yazılarak, imar tadilatı yapılarak güzergâhın imara işlenmesi talep edilmiştir. Tünelin etkileyeceği alanlar projelendirilerek Koruma Kurulunun onayına sunulmuş, kurulca istenen değişiklikler de yapılarak Kurulun onayı alınmıştır. Kurul onayı Belediyeye de gönderilmiştir.

Tünel ile ilgili tüm zemin etütleri ve jeolojik etütler yapılmış ve bu raporlar Belediyeye de verilmiştir. Tünel güzergahının imara işlenmesi için Belediyeye başvurulmuş olup, Belediye yasal süresi içerisinde imara işlememiştir. 6001 sayılı Kanun gereğince Belediye süresi içerisinde imara işlemediğinden Bakanlıkça resen onaylanmak üzere imar planı hazırlanmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanı dahil Belediye yetkilileri ile görüşülmesine ve görüş birliğine varılmasına rağmen Belediye, imara işleme işlemini yasal süreleri son gününe kadar kullanarak geciktirmiştir."

İzmir'in istemezükçü zihniyet ile oldukça geri kaldığını ifade eden Şengül, Belli odalar ve STK'lar adeta ' acaba ne hizmet yapılmaya kalkılsa da ben dava açıp engellesem' mantığında çalıştığını da dikkat çekti.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title