Kömür Sahasında Mezar Nakli

Kömür Sahasında Mezar Nakli

Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesi'ne bağlı Kapılı Köyü'nde 156 kişinin defnedildiği mezarlık, Afşin Elbistan Termik Santralleri'nin kömür sahasında kalınca, mezarlar açılıp çıkartılan kemikler torbalarla başka mezarlığa taşındı.

Kömür Sahasında Mezar Nakli

Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesi'ne bağlı Kapılı Köyü'nde 156 kişinin defnedildiği mezarlık, Afşin Elbistan Termik Santralleri'nin kömür sahasında kalınca, mezarlar açılıp çıkartılan kemikler torbalarla başka mezarlığa taşındı. Görüntü alınmasına tepki gösteren vatandaşlar, bazı mezarlarda kemik bile bulamadı.

Afşin Elbistan Termik Santrallerine kömür sağlamak için devlete ait olan Elektrik ve üretim Anonim Şirketi (EüAŞ) tarafından 250 nüfuslu Kapılı Köyü'nün arazisinin yüzde 80'i kamulaştırıldı. Bu alan içinde kalan 100 yıllık köy mezarlığının da başka yere taşınması istendi. Köylüler, kendilerine verilen sürenin son gününde 2 kepçeyle mezarlığa gelip, buraya defnedilen yakınlarının mezarını açtı. 156 mezarın bulunduğu mezarlıkta gözyaşları arasında çalışma başlatan köylüler, açtıkları mezarlarda buldukları kemikleri beyaz bez torbalara doldurup, Afşin Asri Mezarlığı'na taşıdı. Bazı mezarlarda ise kemik bile bulunamadı. Yakını olmayan mezarlar da muhtarlık tarafından nakledildi. Defin işleminde görüntü olan gazetecilere köylüler ise tepki gösterdi.

AYNI ACIYI YENİDEN YAŞADIK

Kapılı Köyü muhtarı Bedir Arslaner, "Devletimizden isterdik ki, buraya kamulaştırmasın, ikinci kez aynı acıyı yaşıyoruz. Yazık bu insanlara, her şey para demek değil, maneviyatta çok önemli. İstanbul, Ankara ve Kayseri'den mezar kazımak için gelenler var. Kamulaştırma yaşayan insanların hayatını karartırken, ölenleri de rahat bırakmadı" dedi.

Ahmet GÖK - AFŞİN - Kahramanmaraş/ DHA

Kaynak: DHA