Komandolar Yuvalarının Kapılarını Basına Açtı

Komandolar Yuvalarının Kapılarını Basına Açtı

Komandolar, Eğirdir Karaburun'da Dünyada Bir Başka Benzeri Bulunmayan Zorluktaki Parkurlarda Eğitim Görüyor.

Komandolar Yuvalarının Kapılarını Basına Açtı

Komandolar, Eğirdir Karaburun'da dünyada bir başka benzeri bulunmayan zorluktaki parkurlarda eğitim görüyor.

Genelkurmay Başkanlığı, Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında Asteğmen, Uzman Erbaş ile erbaş ve erlere yönelik eğitim faaliyetlerini tanıtmak amacıyla basın turu düzenledi.

Dünyada bir başka benzeri bulunmayan Karaburun'daki çok maksatlı engel parkurunda 127 engel yer alıyor. Bu engellerin 59'u komando okulunun ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen engellerden oluşuyor.

Kursiyerlere güven duygusu kazandırmak, korkularını yenmek, ani karar verme yeteneğini geliştirmek amacıyla kurulan parkurda, 76 metre yüksekliğinde Türk mühendislerinin inşa ettiği dev bir kule bulunuyor.

Kulede, suya ve karaya halatla inme eğitimlerinin yanı sıra tam teçhizatlı olarak tırmanma eğitimleri veriliyor.

Bu arada İhtisas kursu gören subay ve astsubaylar, yere çabuk inme metoduyla aynı anda silahlarıyla ateş ederek gösteri yaptı.

Tamamen baş aşağı olarak örümcek metoduyla iniş yapan kursiyerler de 20 metre yükseklikten kaplan atlayışıyla yere indi.

Kursiyerler aynı eğitimleri gece zifiri karanlıkta da yapıyor. İniş eğitimleri Toros dağlarında 150-200 metrelik arazi kesimlerinde de tekrarlanıyor.

Komando okulunda eğitim gören muvazzaf personelin yanı sıra erbaş ve erlerin mayın ve patlayıcı madde tespiti, teşhisi ve imhası konusunda eğitimlerine de büyük önem veriliyor.

Mayın ve el yapımı patlayıcı eğitimi parkurunda er ve erbaşların arazide bulunabilecek muhtemel patlayıcı maddeleri tanımaları konusunda eğitim veriliyor.

Patlayıcıya duyarlı eğitimli köpekler de kullanan komandolar, patlayıcı maddeye yaklaşmadan maddeyi tespit ederek patlatan elektronik sistemlerden yararlanıyor.

Kaynak: AA