Almanya'da Türklerin Yoğun Olduğu Köln Kentine Ermeni Anıtı Dikildi

Almanya'da Türklerin Yoğun Olduğu Köln Kentine Ermeni Anıtı Dikildi

Almanya'da 100 bine yakınh Türk'ün yaşadığı Köln kenti mezarlığına, Türk toplumunun tepkilerine rağmen, 5 bin kişilik Ermeni cemaati tarafından yaptırılan sözde soykırım anıtı dikildi.

Almanya'da Türklerin tepkilerine rağmen, Ermeni cemaati tarafından yaptırılan sözde soykırım anıtının açılışı yapıldı.

TÜRK BASIN MENSUPLARINI ENGELLEMEYE ÇALIŞTILAR

Brück Lehmbacher Weg'deki Köln Büyükşehir Belediyesine ait mezarlıkta, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını konu alan anıtın açılışında görüntü almak isteyen Türk basın mensupları engellenmeye çalışıldı.

TÜRK BASIN MENSUPLARI TÖRENDEN UZAKLAŞTIRILDI

Alman basınının görüntü almasına izin verilirken, organizasyon görevlisi olduğunu iddia eden bazı kişiler Türk basın mensuplarını tören alanından uzaklaştırdı.

DİNİ TÖRENLE AÇILIŞ YAPILDI

Mezarlıkta düzenlenen dini törenle haç şeklindeki siyah renkli taş anıtın üzerindeki örtü kaldırılarak açılış yapıldı.

ANITA İZİN VERİLMİŞTİ

Yaklaşık 100 bin Türk'ün yaşadığı Köln'de, 5 bin üyesi olan Ermeni cemaati, anıt dikmek için 2015 yılında başvuruda bulunmuştu. Müracaat önce belediyenin yeşil alanlar komisyonuna, sonra şikayet komisyonuna iletilmişti. İlgili birimlerden çıkan olumlu sonuç bu yılın mart ayında ana komisyon tarafından kabul edilmişti. Böylelikle belediyeye ait mezarlığa, söz konusu anıtın dikilmesine izin verilmişti.

VATANDAŞLAR BÜYÜK TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Köln Büyükşehir Belediyesinin, Ermeni diasporasının mezarlıkta anıt dikilmesine yönelik talebine onay vermesiyle ilgili Köln Türkleri Dayanışma ve İnisiyatif Platformundan tepki gelmişti. Platformun sözcüsü Levent Taşkıran, 32 dernekten oluşan inisiyatif ile iki yıldır bu konuyu takip ettiklerini ve belediye ile sürekli temasta olmalarına rağmen görüşleri alınmadan böyle bir kararın çıktığını belirtmişti.