Kohl Ölünce Düşen 1 Milyon Euroluk Tazminat Davasından Vazgeçmiyor

Kohl Ölünce Düşen 1 Milyon Euroluk Tazminat Davasından Vazgeçmiyor

HELMUT Kohl sağlığında kendisinden izin alınmadan söylediklerinin kitapta yayınlanmasına kızmış, kitabın yazarına ve yayınevine 1 milyon euro tazminat davası açmıştı.

Kohl Ölünce Düşen 1 Milyon Euroluk Tazminat Davasından Vazgeçmiyor

HELMUT Kohl sağlığında kendisinden izin alınmadan söylediklerinin kitapta yayınlanmasına kızmış, kitabın yazarına ve yayınevine 1 milyon euro tazminat davası açmıştı. Mahkeme sonuçlanmadan Kohl ölünce dava düşmüştü. Ancak Kohl'un eşi Maike Kohl Richter davayı sürdürüp 1 milyon euro tazminatı almak istedi. Köln yüksek mahkemesi ise Richter'in talebini reddetti. Mahkeme başkanı, "kişisel hakların gaspının ancak hayatta olanlar için geçerli olacağını" belirterek ret kararını verdi.

YARGITAY'A İTİRAZ EDECEK

Maike Kohl Richter'in eşi şimdi davayı Alman Yargıtayına taşıyacak. Richter'in avukatı, taleplerinin haklı olduğun savunarak, davayı temyiz edeceklerini söyledi. Mahkeme talebin reddi kararının yazılı gerekçesini önümüzdeki haftalarda hazırlayacak.

ANLATMIŞTI AMA YAZILMASINI İSTEMEDİ

Almanya'da 16 yıl boyunca başbakanlık koltuğunda oturan Helmut Kohl, 16 Haziran 2017'de yaşamını yitirmişti. 'Almanya'nın Kara Devi' olarak bilinen eski başbakan, gazeteciler Heribert Schwan ile Tilman Jens'e yazdıkları 'Vasiyet-Kohl Protokolleri' adlı kitap nedeniyle dava açmıştı. Kohl, 2001 ve 2002 yıllarında kitabın yazarlarından Heribert Schwan'a konuşmuş ancak ikili arasında daha sonra anlaşmazlık çıkınca Kohl, anlattıklarının kitaba dönüştürülmesinden vazgeçmişti.

Kaynak: Hürriyet