Kofi Annan: İran'a Askeri Müdahale Felaket Olur

Kofi Annan: İran'a Askeri Müdahale Felaket Olur

Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Kofi Annan, Nükleer Programı Yüzünden Özellikle ABD ile Sorun Yaşayan İran'a Gerçekleştirilecek Askeri Müdahalenin, Bir Felaket Olabileceğini Söyledi.

Kofi Annan: İran'a Askeri Müdahale Felaket Olur

Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri Kofi Annan, nükleer programı yüzünden özellikle ABD ile sorun yaşayan İran'a gerçekleştirilecek askeri müdahalenin, bir felaket olabileceğini söyledi. Annan, sorunun çözümünün ise diyalogdan geçtiğini savundu.

ABD Başkanı George Bush ve Yardımcısı Dick Cheney, özellikle 2007 yılı boyunca İran'a karşı sert bir tutum izlemişlerdi. Her ikisi de Washington yönetimi olarak diplomatik bir çözüm istediklerini belirtmişler; ancak askeri müdahale seçeneğinin de masada olduğunu vurgulamışlardı. Bu dönemde ABD'nin İran'a yönelik bir askeri harekat hazırlığında olduğuna dair pek çok iddia ortaya atılmıştı.

Birleşmiş Milletler binasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kofi Annan, 'İran'a karşı, başka bir askeri harekat düzenleyemeyiz, bundan eminim. Bunu da kimsenin planlamadığını umuyorum.' dedi. Annan, askeri müdahale için de 'bu gerçek bir felaket olur' uyarısında bulundu. Kofi Annan, 'Devam eden görüşmeler ve diyalogdan başka bir çare olduğunu da düşünmüyorum' diye ekledi.

Ancak Ortadoğu'da nükleer silahlanma yarışı konusunda ciddi endişeler olduğunu belirten eski BM Genel Sekreteri, İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarının da bu açıdan 'endişe verici olduğunu' ifade etti. Annan, 'Eğer Tahran (uranyum zenginleştirmek) için teknik uzmanları kabul ederse, uranyumu silah için kullanmak adına atılmış küçük bir adım' olur diye kaydetti.

Kofi Annan, dünyayı nükleer çalışmaların barışçıl olduğuna inandırma yükünün de ABD'nin değil, İranlıların üzerinde olduğunu dile getirdi. Annan, 'İranlılara doğrudan 'Eğer gerçekten gizleyecek bir şeyleri yoksa, bir bomba üretmiyorlarsa ve niyetleri barışçılsa; kapılarınızı açın, denetleyicilere izin verin, bırakın her yere gitsinler' dedim' şeklinde konuştu.

Mart ayı başlarında BM Güvenlik Konseyi, uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmayı reddettiğinden dolayı İran'a yönelik yaptırımları artırma kararı almıştı. İran ise bu kararı kınayarak, bunun uluslar arası yasalara aykırı olduğunu savunmuştu.

Zenginleştirilmiş uranyum, elektrik üretiminde kullanılabiliyor. İran da bu çalışmalarının amacının, nükleer reaktörler için elektrik üretmek olduğunu savunuyor.

Kaynak: CHA