Kocaoğlu, Yeni Stadın Yerini Açıkladı - Haberler
Haberi Paylaş

Kocaoğlu, Yeni Stadın Yerini Açıkladı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Kocaoğlu, Yeni Stadın Yerini Açıkladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, İzmir'de yapmak istedikleri yeni stadın yerinin Menderes İlçesi Tekeli Mahallesi'nde olduğunu açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, İzmir'de yapmak istedikleri yeni stadın yerinin Menderes İlçesi Tekeli Mahallesi'nde olduğunu açıkladı. Kocaoğlu 130 dönümlük alanın Tahtalı Barajı Koruma Havzası içinde kalan 86 dönümlük bölümüne yeşil alan ve antreman sahaları yapılabileceğini, Havza sınırları dışındaki 44 dönümlük alanı ise UEFA standartlarında en az 25 bin kişilik stat yapabileceklerini söyledi.

Profesyonel klüplerin maç yapacağı futbol stadı sıkıntısı çeken İzmir'in dört yeni stada kavuşması olanağı ortaya çıktı. Yıkılan Alsancak Stadı'nın yeniden yapılmak üzere zemin etüdü çalışmaları başladı. TOKİ mülkiyet sorunları da çözülen stat alanında kısa süre sonra inşaata başlayacak. İhaleleri yapılan ancak mahkeme kararıyla yapımı duran Göztepe Gürsel Aksel ve Karşıyaka Yalı statlarının inşaatına ise eksiklikler ortadan kaldırılırsa başlanabilecek.

Öte yandan dördüncü bir statla ilgili süpriz bir gelişme yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu geçen hafta, 25-30 bin kişilik bir stat için uygun yer buldukları açıkladı. Kocaoğlu hafta sonu da stat yerinin Menderes ilçesinin kırsal Tekili Mahallesi sınırlarında olduğunu söyledi.

Kocaoğlu, Menderes'teki stat yerinin Göztepe Kulubü Başkanı Mehmet Sepil'in girişimleriyle bulunduğunu söyledi. Sepil'in mevcut Göztepe Gürsel Aksel Stadı'nın yerine stat yapılacak olunca altyapı tesisleri kurmak düşüncesiyle yer bulmak için tüm belediyeleri gezdiğini beilrten Kocaoğlu, "Menderes Tekeli'de bir arazi var. Menderes Belediyesi ile görüşmüşler. 130 dönüm bir arazi bu. Bunun yaklaşık 44 dönümü Tahtalı Havzası dışında kalıyor. Bu 44 dönüme de iyi bir planlamayla en az 25 bin kişilik UEFA standartlarında stat sığıyor. Geri kalan 86 dönümünde de Tahtalı Havzası'nda kalıyor. Havza Koruma Yönetmeliği 86 dönümlük alana yeşil sahalar, antrenman sahaları yapımına izin veriyor" dedi.

Tekeli'de 130 dönüm araziyi Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu ve Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil ile birlikte incelediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, "Bizim karar vermemiz önemli ama Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bu işe nasıl bakacağı da önemli. Menderes Belediye Başkanımızla da mutabık kaldık. Bunu Menderes Belediyesi ile beraber yapacağız. Ondan sonra da bir formülle Göztepe Kulübü'nün hizmetine sunulacak bir proje olacak. Bizim de zaten bir stat sözümüz var. Eğer aksilik olmazsa yapacağız" dedi.

Başkan Kocaolu, Tekeli'nin taraftarların, seyircinin ulaşımı açısından da uygun bir yer olduğunu çünkü stat alanının İZBAN banliyö hattının Tekeli'deki iki durağının arasında kaldığını söyledi. İZBAN'la stada ve altyapı tesislerine rahatlıkla gidelebileceğini belirten Kocaoğlu, "Bugün Aliağa'dan, Torbalı'dan, yarın Bergama'dan, Selçuk'tan ulaşma şansımız var. Böyle bir yerde spor vadisinin yapılması yararlı olur. Engel çıkmazsa yapacağız. Mehmet Sepil, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüşecek. Biz Menderes Belediye Başkanı ile görüşüyoruz. Oturup masaya, değerlendirmemiz gerekiyor. İnşallah olur, biz de olmasından yanayız" dedi.

- İzmir

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title