Kocaoğlu: Bornova, Karşıyaka ve Çiğli'de Arsenik Sorunu Var

Kocaoğlu: Bornova, Karşıyaka ve Çiğli'de Arsenik Sorunu Var

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova ve Karşıyaka Bölgesine Verdikleri Paçal Sudaki Arsenik Oranının, Standartların Yüzde 50 Üstünde Olduğunu, Vatandaşa 'Hadi İç Birşey Olmaz' ya da 'İçme' Diyecek Durumlarının Bulunmadığını Söyledi.

Kocaoğlu: Bornova, Karşıyaka ve Çiğli'de Arsenik Sorunu Var

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova ve Karşıyaka bölgesine verdikleri paçal sudaki arsenik oranının, standartların yüzde 50 üstünde olduğunu, vatandaşa ''hadi iç birşey olmaz'' ya da ''içme'' diyecek durumlarının bulunmadığını söyledi.

Kocaoğlu, İzmir'e bugüne dek 7 kaynaktan alınan suyu verdiklerini, 2007 yılı yaz aylarında Menemen, Sarıkız ve Göksu kuyularındaki arsenik oranının yükseldiğini, yükselen değerleri görünce Dokuz Eylül Üniversitesi ile arıtma yöntemleri konusunda çalışmaya başladıklarını bildirdi.

Kocaoğlu, ''Bu tespiti yaptıktan sonra 59 mikrogram arsenik oranına sahip Göksu'dan su vermiyoruz. Sarıkız kuyusundan suyu alıp paçal yapıyoruz. Göksu'dan 15-20 gündür su vermiyoruz'' dedi.

Güneyde hiçbir arsenik sorunu olmadığını, Bornova, Karşıyaka ve Çiğli bölgesinde ise arsenik sorunu bulunduğunu ifade eden Kocaoğlu, televizyona çıkıp ''Ben suyu içiyorum'' demenin doğru bir yöntem olmadığını, bu yöntemi samimi bulmadığını belirtti ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Benim vatandaşa diyeceğim şudur. Bakanlığımızın kabul ettiği arsenik standardı 10 mikrogramdır. Bornova ve Karşıyaka bölgesine verilen suyu paçal yapıyoruz. Oraya verdiğimiz su, ortalama arsenik oranının yüzde 50 üstünde orana sahip. Arsenik miktarı 10 mikrogram ve 20 mikrogram arasında su veriyoruz. Realite bu. İçip içmeyeceğinizi siz bu söylem demetinin içinden çekip alacaksınız.''

Kaynak: AA