Kocaeli Valisi'nin Eşi, Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ni Ziyaret Etti
Haberler » Yerel » Haber

Kocaeli Valisi'nin Eşi, Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ni Ziyaret Etti

Kocaeli Valisi Ercan Topaca'nın eşi Sevim Topaca Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kuruluşunun 10. yıl dönümünde düzenlenen törene katıldı.

Kocaeli Valisi'nin Eşi, Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ni Ziyaret Etti

Kocaeli Valisi Ercan Topaca'nın eşi Sevim Topaca Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kuruluşunun 10. yıl dönümünde düzenlenen törene katıldı.

Kartepe'nin Köseköy Mahallesi'nde Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin bahçesinde düzenlenen törende konuşan Topaca, herkesin bir engelli adayı olabileceğini düşünerek yaşaması gerektiğini söyledi.

İnsanların gelecekte başına neler gelebileceğini bilemeyeceğini ifade eden Topaca, "Sonradan engelli olan insanların olduğunu hepimiz biliyoruz. ve bu engelli çocuklarımıza bu bilinçle destek olan derneklerimize ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Onların eğitimlerine desteklerini esirgemeyen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ni (ÇYDD) tebrik ediyorum. Bugün burada bulunmaktan, bu özel günde sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum. Buradaki herkese teşekkür ediyorum desteklerinizin devamını diliyorum." şeklinde konuştu.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) İl Müdürü Hamdi Kadıoğlu ise engelli yaşam evlerinin 11 yıl önce ilk örneğini oluşturduklarını söyledi. Merkezin içerisinde tek katlı 5 binanın olduğunu ifade eden Kadıoğlu, "Biri hizmet binası, 4 tanesi eğitim binası olan ve 48 öğrenci kapasitedeki merkezimiz eğitilebilir ve öğretilebilir durumdaki çocuklarımızın barındığı bir yerdir." dedi.

Merkezin hizmete açıldığında Kocaeli'deki 2. merkez olduğunu kaydeden Kadıoğlu şöyle devam etti:

"17 Ağustos sonrasında ilimiz depremde, Allah bir daha onu yaşatmasın, 20 bin vatandaşımız malesef hayatını kaybetti. Ama 17 Ağustos depreminden sonra gerçekten ülkemize çok büyük yardımlar geldi. Bizim de vilayet olarak şansımız yaver gitti bu yardımları iyi kanalize ettik. Sosyal hizmetler açısından yeniden bir yapılanmaya girdik. Ama o gün yaptığımız protokolün içerisinde bağlarımızın en güçlü olduğu ve 10 yıldır ilişkilerimizin devam ettiği en öndeki misafirlerimizden biridir şuanda aramızda bulunan Alman misafirlerimiz. Nüfusumuzun 3'te 1'nin üst komşusunda, etrafında, akrabalarında bir özürlü birey var. Demek ki ülkemizde çeşitli nedenlerle engelli vatandaşımız fazla."

Kocaeli genelinde sosyal hizmetler açısından iyi bir durumda olduklarını ifade eden Kadıoğlu, Ankara ve İstanbul'dan sonra SHÇEK'e bağlı kurumlar açısından 3. sırada olduklarını kaydetti. Engelli vatandaşların eğitimi açısından da iyi durumda olduklarını dile getiren Kadıoğlu konuşmasını şöyle tamamladı:

"Şuan bulunduğumuz merkezimiz var. Suadiye'de zihinsel engelli yetişkin bayanlar için bir merkezimiz var. Akmeşe yolunda zihinsel engelli erkekler için bir yatılı merkezimiz var. Gündoğdu Mahallesi'nde de her yaş grubuna hizmet edebileceğimiz engelli vatandaşlarımıza 24 saat hizmet verdiğimiz bir merkezimiz var. Bunların dışında 6 bin vatandaşımıza evde özürlü hizmetleri bakımından yararlandırıyoruz. Yani bir askeri ücret tutarında para harcıyoruz. Aynı evde iki engelli bakıma muhtaç vatandaşımız varsa iki askeri ücretmiktarı bakım harcaması yapıyoruz. Bu harcamaların tamamı son 3 yılda 70 milyon TL civarında. Bunun önemli olan kısmı ise tek sefere mahsus olmaması artarak devam edecek olmasıdır"

Konuşmaların ardından, eğitim merkezini gezen Topaca, öğrencilerin hazırladıkları çeşitli skeçleri ve gösterileri izledi.

- KOCAELİ