Kocaeli'nde "2. Eşme Ayva Festivali" Coşkusu - Haberler
Haberi Paylaş

Kocaeli'nde "2. Eşme Ayva Festivali" Coşkusu

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Kocaeli'nde "2. Eşme Ayva Festivali" coşkusuDinçer AKBİR/İZMİT(Kocaeli) - KOCAELİ'NİN Kartepe ilçesine bağlı Eşme Mahallesi'nde, Ayva Festivali gerçekleştirildi.

Kocaeli'nde "2. Eşme Ayva Festivali" coşkusu

Dinçer AKBİR/İZMİT(Kocaeli) - KOCAELİ'NİN Kartepe ilçesine bağlı Eşme Mahallesi'nde, Ayva Festivali gerçekleştirildi. Festivalde En Güzel Ayva Yarışması düzenlendi.

Kartepe Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kartepe Eşme Ayvası Festivali'nde, marka tescili almış Eşme Ayvası'nın tanıtımına büyük katkı sağlandı. En Güzel Ayva ve En Güzel Ayva Bahçesi yarışmalarının düzenlendiği festivalde, alana kurulan stantlarda da Eşme ayvaları sergilendi. Kartepe Belediyesi Çocuk Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan festivale vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, "Yapmış olduğumuz Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali'nin belki de bir parçası, unutulmaya yüz tutmasın diye, Kartepemizin bir başka cennet mahallesi olan Eşmemizin, Sapanca Gölü kıyısındaki bu güzel beldemizin çiftçilerinin ve gelecek nesillerinin değerlerine sahip olduklarını unutmamak adına ve bu işi yapanları teşvik etmek adına Eşme Ayvası Festivali düzenliyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana ülkemizde yaşanan beklenmedik durumlar neticesinde iki kez düzenlemekten vazgeçtiğimiz, ama 2 yıldır düzenlediğimiz Eşme Ayvası Festivali'nde üreticilerimizi teşvik ediyoruz. En İyi Ayva Bahçesi, En İyi Ayva Tatlısı ve En İyi Ayva Üreticisi yarışmaları yapıyoruz. Bunun da ötesinde Ayva Cezeryesi'ni ve ayva çeşitliliğini TBMM'de sayın milletvekillerimizin basın toplantısıyla da tanıttığımız gibi, gelen misafirlerimize de Eşme Ayvası hediye ediyoruz" dedi.

Eşme ayvası denilince akan suların durduğunu söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, "Kartepemizin en güzel mahallelerinden biri Eşmemizdir. Tatlı su gölü olan Sapanca Gölü'nün kenarında, rabbimizin özenerek yarattığı en güzel beldelerimizden biri. Eşmemiz en çok ayvasıyla anılıyor. Eşme Ayvası denince akan sular durur. Bunun bugün festivalini yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Kocaeli'nde 2. Eşme Ayva Festivali Coşkusu

Kocaeli'nde 2. Eşme Ayva Festivali Coşkusu

Kocaeli'nde 2. Eşme Ayva Festivali Coşkusu

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Sapanca, Kartepe, Eşme, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title