Kocaeli: Donanma Komutanlığı'ndan Tatbikat

Kocaeli: Donanma Komutanlığı'ndan Tatbikat

Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'ndeki Donanma Komutanlığı Tarafından 'Çevre-2006' Tatbikatının 3. Bölümü Gerçekleştirildi.

Kocaeli: Donanma Komutanlığı'ndan Tatbikat

Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'ndeki Donanma Komutanlığı tarafından 'Çevre-2006' tatbikatının 3. bölümü gerçekleştirildi.

Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Atilla Kezek komutasında gerçekleşen tatbikata, Donanma Komutanlığı'nın yanı sıra, Kocaeli Valiliği, TÜPRAŞ, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Sivil Savunma Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Liman Başkanlığı ve bağlı unsurlar katıldı. Tatbikat, Derince açıklarında seyreden 2 bin 400 ton akaryakıt yüklü Alemdar isimli gemiyle, TCG Söğüt isimli geminin çarpışmasıyla başladı. TCG Söğüt, kendi imkanlarıyla limana yanaşırken, petrol sızdıran Alemdar isimli gemi, alarm vererek yardım istedi. Yardım mesajını alan gemiler harekete geçerek gerekli çalışmalara başladı. İlk olarak çarpışma sonucu denize düşen 2 kişi, sat komandoları tarafından kurtarıldı. Sahil güvenlik tekneleri denizde güvenliği sağlarken, sahil güvenlik helikopteri de sürekli olarak havada devriye gezerek bilgileri komutanlığa iletti. Akaryakıt sızan bölgenin etrafı Donanma Komutanlığı'na bağlı lojistik destek gemileri, Alemdar gemisinin etrafı da TÜPRAŞ'a ait römorkör tarafından bariyerle çevrildi. Deniz yüzeyindeki akaryakıt Donma Komutanlığı'na ait deniz temizleme araçlarıyla temizlendikten sonra tatbikat başarıyla sona erdi.

Tatbikatın büyük bir başarıyla gerçekleştiğini söyleyen Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Atilla Kezek, Türkiye genelinde bulunan gemilerin yüzde 35'nin bölgede bulunduğunu belirterek, "İzmit Körfezi'nde haftada ortalama 260 ile 300 gemi faaliyet gösteriyor. Hatta bu sayı zaman zaman 300'ün üzerine çıkabiliyor. Bu da ister istemez belirli bir riskle karşı karşıya olduğumuz anlamına geliyor. Bu tatbikatla sivil-asker işbirliği koordinasyonunun geliştirilmesi ve çevre koruma eğitiminin pekiştirilmesi sağlanmıştır" dedi.

Bu arada, Alemdar isimli gemiyi canlandıran TCG Karadeniz Ereğli isimli gemide çıkan muhtemel yangının söndürülmesi sırasında geminin üzerinde ve çevresinde oluşan gökkuşağı ise tatbikata ayrı bir hava kattı.